Povolební vyjednávání

Sorry jako. Do vlády s Babišem se nikdo nehrne

Povolební vyjednávání
Sorry jako. Do vlády s Babišem se nikdo nehrne

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Hnutí ANO se nedávno velkolepě radovalo z volebního vítězství. Nyní to vypadá, že bude mít problém sestavit vládu. Ani po třetím dnu vyjednávacího maratonu není jasné, kdo půjde s ANO do koalice. Košem dostal vítěz voleb od ODS, jíž jediné ANO nabídlo volební spolupráci, i od TOP 09.  Předseda ODS Petr Fiala už ale naznačil, že pokud ANO vládu nesestaví, bude na řadě ODS.

ANO se setkalo s prvním výrazným povolebním neúspěchem. Sice se brání, že na vyjednávání o vládě je spousta času a že dosavadní schůzky jsou pouze informativní a týkají se povolebního uspořádání dolní komory. Občanští demokraté ale na návrh ANO sestavit společně vládu, který zaznívá od víkendu, říkají jednoznačné ne. A žádají post předsedy sněmovny, na který ANO navrhuje dosavadního místopředsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO). ODS by tam ráda viděla svého předsedu Petra Fialu.

V úterý večer k vážné debatě o vládě mezi ANO a ODS nedošlo. Zástupci obou stran prý hovořili o uspořádání sněmovny. ODS vylučuje spolupráci s ANO dlouhodobě, naposledy několikrát během úterý.

Fiala ale nevyloučil, že by jako druhá nejsilnější strana v Poslanecké sněmovně přišli na řadu, kdyby hnutí ANO nedokázalo vládu sestavit. „My jsme nedostali mandát na vládnutí s hnutím ANO. Počkejme, jak si poradí. Pokud vládu nesestaví, vrátí pověření prezidentovi. Jsme si vědomi úlohy druhé nejsilnější strany a budeme podle toho postupovat a budeme si dobře vědomi té odpovědnosti. Teď na nás není řada. Ať ANO pracuje,“ uvedl Fiala. 

Doposud jedinou stranou, jež nezakrývá vládní ambice, je SPD Tomia Okamury. Všichni ostatní, kromě ODS, hovoří o odchodu do opozice. SPD ale vládní nabídku nedostala a předsedovi ANO Andreji Babišovi stále chybí 23 hlasů k vytvoření vlády, jež by měla šanci získat ve sněmovně důvěru.

Okamura ale naznačuje, že by byl ochoten podporovat menšinovou vládu. Vládu s ANO odmítají komunisté, Starostové a nezávislí a ČSSD, s nimiž hovořil Babiš den po volbách, i KDU-ČSL, která jednala s vítězem v pondělí. Sněmovní nováček Piráti, které jednání s Babišem teprve čeká, koalici s ANO odmítají také.

S Fialou a první místopředsedkyní ODS Alexandrou Udženijou jednal Babiš v úterý večer. Už odpoledne ODS avizovala, že na návrh ANO nekývne. „Považuji za neuvěřitelné, že se někdo tři dny po skončení voleb diví, že si stojíme za tím, co jsme řekli před volbami. Děláme, co jsme voličům slíbili,“ řekl Fiala ještě před jednáním s ANO. Odmítl i jakoukoli jinou formu podpory hnutí. 

Babiš v úterý hovořil i s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a místopředsedkyní strany Markétou Pekarovou Adamovou. Po krátkém jednání oznámili, že do koalice s ANO nepůjdou. ANO už tak čeká jen jednání s Piráty.

V pondělí hovořil Babiš se zástupci lidovců a SPD Tomia Okamury. „Jsme připraveni odejít do opozice,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Okamura sice přišel na jednání s programovými prioritami pro koalici, sám ale po jednání přiznal, že o vládě řeč nebyla. „My jsme se o vládě vůbec nebavili, hledali jsme programové průsečíky,“ uvedl Okamura v pondělí. „Hnutí ANO je ochotno podpořit návrh zákona o referendu, musíme se ještě bavit konkrétně o parametrech, ale jsou ochotní se o tom bavit a podpořit to,“ dodal Okamura.

Vládní ambice neskrývá jako jediná právě SPD. V Okamurových projevech už ale není snadné se orientovat. Jedním dechem říká, že prioritou je prosazování programu SPD a druhým, že ve vládě s trestně stíhaným člověkem být nelze. Chceme vládní odpovědnost, zní z SPD.

Svá vlastní jednání s parlamentními politickými stranami a hnutími rozjede příští týden i prezident Miloš Zeman. V úterý hodlá pověřit sestavením vlády Andreje Babiše, hovořit chce ale se všemi parlamentními subjekty. Zeman se se zástupci stran hodlá sejít v takovém pořadí, v jaké se dostali do sněmovny. Tedy jako první na Hrad dorazí zástupci hnutí ANO (31. října), jako poslední Starostové a nezávislí (16. listopadu). Poté, 20. listopadu, následuje první ustanovující schůze dolní komory.

V úterý už jednal Zeman s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, o schůzku žádal už v minulosti Filip. Hovořili prý o zahraničním obchodu, samozřejmě i o povolební situaci.