Katalánské referendum

Katalánsko protestovalo. Památky zůstaly zavřené, zastavila se doprava

Katalánské referendum
Katalánsko protestovalo. Památky zůstaly zavřené, zastavila se doprava

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na 300 000 lidí se v úterý shromáždilo v katalánské metropoli Barceloně na protest proti násilí, které v neděli při hlasování o nezávislosti Katalánska použila španělská policie. Ošetřeno muselo být skoro 900 lidí, kteří se pohybovali u volebních místností, aby tam odhlasovali, anebo aby je bránili před zasahujícími policisty. Protestuje se na mnoha dalších místech, zablokovány jsou desítky silničních tahů v celém Katalánsku. Původně avizovaná generální stávka se dotkla částečně veřejné dopravy, nevyučovalo se na vysokých školách, v omezeném režimu fungovaly nemocnice.

Zpravodajský server BBC podotýká, že provozu barcelonského letiště El Prat se stávka nedotkla, údajně pracují i taxikáři. Mnoho katalánských politických, odborových a jiných organizací na dnešek volalo po stávce ve všech společenských sférách, největší španělská odborářská sdružení UGT a CCOO ale iniciativu nepodpořila, takže zřejmě nebyl narušen například chod velkých továren, informovala agentura AP.

Výpadek naopak zastavil práce v barcelonském přístavu, zavřená zůstala řada kulturních památek včetně katedrály Sagrada Familia. Všechny tréninky zrušil fotbalový klub FC Barcelona. Poslední údaje katalánských úřadů hovoří o zhruba 50 zablokovaných silnicích, podle deníku El País zůstaly zavřené téměř všechny školy a do práce nepřišly mimo jiné tři čtvrtiny pracovníků státních zdravotnických zařízení.

Terčem rozhořčení Katalánců je zejména španělská federální policie, jejíž zásah proti účastníkům kontroverzního referenda o nezávislosti považují organizátoři stávky za hrubé porušení práv a svobod. „Lidé jsou opravdu hodně naštvaní,“ řekl třiapadesátiletý účastník manifestace před katalánským ústředím španělské policie. „Pryč s okupačními silami“ a „Ulice jsou pořád naše“, skandovaly davy.

Mnoho lidí se sešlo u katalánského sídla Lidové strany španělského premiéra Mariana Rajoye. Jeho vláda považuje úsilí katalánských lídrů za protiústavní a od začátku proti němu postupovala nekompromisně. Španělské ministerstvo vnitra tvrdí, že při nepokojích provázejících referendum bylo zraněno i 431 příslušníků federálních bezpečnostních složek; podle katalánských zdrojů to bylo o řád méně.

Protestující se shromáždili také před policejní prefekturou, kterou hlídal mohutný kordon policistů. Demonstrovalo se i před ubytovnami policistů, kteří v neděli proti voličům hrubě zasahovali. Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido v této souvislosti obvinil katalánskou regionální vládu, že podněcuje obyvatelstvo k povstání.

,

3. října 2017