Šéf separatistů v Luhansku hovoří o pokusu o státní převrat

Šéf separatistů v Luhansku hovoří o pokusu o státní převrat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Šéf proruských separatistů ovládajících část Luhanské oblasti na východě Ukrajiny Igor Plotnickij dnes kritizoval "pokus o státní převrat", kterého se podle něj dopouští sesazený "ministr vnitra" samozvané "Luhanské lidové republiky" a jeho ozbrojenci. Ti dosud stále kontrolují část Luhanska, do kterého podle médií prý dorazila i ochranka šéfa sousední "Doněcké lidové republiky" Alexandra Zacharčenka a údajně i ruská vojenská kolona. Ruská média předpovídají, že chaotická situace by mohla vyústit ve sloučení obou "lidových republik" v separatisty ovládaných částech východoukrajinského Donbasu.

"V nejbližší době bude za tímto případem udělána tečka. Všechny silové složky se tím zabývají," předpověděl Plotnickij brzký konec převratu, který odstartovalo jeho pondělní rozhodnutí odvolat ministra vnitra Igora Korneta. Ten sesazení odmítl a naopak vyslal do ulic své speciální jednotky, prý aby zajaly "ukrajinské diverzanty". Údajně ale zajaly prokurátory, stíhající Korneta za přehmaty, a řadu lidí z Plotnického okolí.

Sám Plotnickij ve svém vystoupení popřel, že by z Luhanska uprchl do Ruska. "Nikdy jsem neodjel a v nejbližší době se ani nechystám. Každý obyvatel, který se alespoň jednou se mnou setkal na přechodu, ví, že jako každý stojím ve frontě a překračuji hranice jako všichni, a proto všichni vědí, kdy odjíždím a kdy přijíždím," vysvětlil.

Současně pokládal za vhodné zdůraznit, že lidé i vedení "lidové republiky" vždy stáli o to, aby se Luhansk a okolí "navrátily do Ruské federace". Plotnickij ujistil, že má situaci pod kontrolou a brzy se vrátí do normálního stavu.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), dohlížející na příměří mezi separatisty a ukrajinskou armádou, potvrdili, že část Luhanska obsadili ozbrojenci. Podle médií město údajně opouštějí lidé, obávající se krveprolití.

Agentura AFP napsala, že stovky ozbrojenců hlídkují v centru města, před sídlem vlády a ministerstvem vnitra. Zdá se tedy, že Plotnickij nedokázal znovu získat kontrolu nad situaci, která se mu před 48 hodinami vymkla z rukou.

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin usoudil, že v Luhansku jde nejen o vyřizování účtů mezi bandami separatistů, ale i o soupeření jednotlivých ruských tajných služeb.

Kreml se k dění v Luhansku zatím nevyjádřil.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva jakékoliv zapojení do konfliktu odmítá.

Boje mezi proruskými separatisty a jednotkami prozápadní ukrajinské vlády si během tří let vyžádaly více než 10 tisíc mrtvých.

V obou "lidových republikách" se odehrála řada atentátů a vražd jednotlivých pohlavárů, které Kyjev přičítal vyřizování účtů a boji o moc a peníze mezi separatisty, zatímco separatisté z těchto útoků obviňovali ukrajinské diverzanty.

,

22. listopadu 2017