Boj proti IS

Boje o syrskou Rakku o víkendu skončí, tvrdí milice YPG

Boj proti IS
Boje o syrskou Rakku o víkendu skončí, tvrdí milice YPG

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do syrské Rakky dorazilo několik desítek autobusů určených k evakuaci radikálů ze samozvaného Islámského státu (IS) a jejich rodin. Oznámila to v sobotu exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle kurdských milicí YPG by mohly boje o Rakku o víkendu skončit. Mluvčí mezinárodní koalice, která se bojů účastní, řekl, že zatím se vzdalo zhruba 100 příslušníků IS.

Rakka byla v minulosti hlavním stanovištěm IS v Sýrii. Arabsko-kurdská koalice SDF zahájila ofenzivu v červnu, venkovské oblasti v okolí města se osvobozovaly po několik předchozích měsíců. Ve městě jsou stále tisíce civilistů a také až 600 nebo 700 členů IS.

SOHR tvrdí, že autobusy, které do města přijely brzy ráno, jsou určeny pro radikály a jejich rodiny.

Podle mluvčího letecké koalice, které velí Spojené státy a která bojuje proti IS spolu s koalicí SDF, se za posledních 24 hodin vzdalo asi 100 členů IS. Ti už byli z města odvezeni. „Stále ale v příštích dnech očekáváme tvrdé boje a nejsme schopni říci, kdy bude IS v Rakce poražen,“ řekl.

Zdroje ze SDF oznámily, že se vzdali všichni syrští členové IS a že zahraničním bojovníkům této organizace nebude umožněno z města odejít. Mají prý k dispozici jenom lehké zbraně a jsou zcela odříznuti od velení IS.

Mluvčí kurdských milicí YPG, které se na osvobozovací operaci podílejí, řekl, že se boje o Rakku blíží k závěru. „Dnes nebo zítra (v neděli) bude Rakka osvobozena,“ sdělil mluvčí agentuře Reuters.

Podle místních zdrojů se snaží se členy IS, kteří jsou ještě v Rakce, vyjednávat představitelé místního kmene.

Islámští radikálové se nechali v srpnu evakuovat i s rodinami z bojiště na libanonsko-syrské hranici, což bylo poprvé, kdy souhlasili s odchodem z území, které předtím bylo pod jejich kontrolou.

V Rakce je podle odhadů OSN možná až 8000 civilistů. Arabsko-kurdská koalice SDF se snaží pomoci jim dostat se z bojiště, kde je teroristé z IS drží jako lidské štíty.

Proti IS se stále bojuje ještě ve východní provincii Dajr az-Zaur. Syrská armáda v sobotu oznámila, že se jí a jejím spojencům podařilo obsadit město Majádín. Obrana radikálů, kteří město bránili, se prý zhroutila. Po intenzivní bitvě je teď celé město v rukou syrské armády. Vojáci pronásledují prchající radikály a ženisté odstraňují nastražené nálože.

,

14. října 2017