Čínský vyslanec v KLDR

Čína vyšle do KLDR speciálního vyslance

Čínský vyslanec v KLDR
Čína vyšle do KLDR speciálního vyslance

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Speciální vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zahájí v pátek návštěvu Severní Koreje. Oficiálním cílem cesty je informovat Pchjongjang o říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny. Zda bude čínský diplomat jednat o severokorejském jaderném programu zatím není jisté.

Peking dlouhodobě usiluje o diplomatické řešení krize vyvolané raketovým a jaderným programem KLDR. V posledních měsících ale rozhovory mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni zeslábly. Čínský speciální vyslanec pro Severní Koreu naposledy navštívil zemi v únoru minulého roku, napsala agentura Reuters.

Šéf oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny Sung Tchao bude na nadcházející návštěvě „informovat KLDR o 19. sjezdu Komunistické strany Číny“, uvedla v krátké zprávě Nová Čína. Odkazovala přitom na říjnový sjezd komunistické strany, na němž čínský prezident Si Ťin-pching upevnil svou pozici v čele země. Severokorejská agentura KCNA návštěvu čínského diplomata potvrdila, ale uvedla pouze, že k ní dojde „brzy“.

Není jasné, jak dlouho se Sung Tchao v KLDR zdrží, ani kde se odehraje jeho schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Se stejným účelem, tedy informovat o sjezdu čínských komunistů, už zavítal do Vietnamu a Laosu, zemí, kde také vládne komunistická strana.

Cesta přichází jen týden po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pekingu, během níž šéf Bílého domu zdůrazňoval potřebu většího nátlaku na KLDR, obzvláště pak ze strany Číny, se kterou Pchjongjang uzavírá 90 procent svých obchodů.

„Čína může tento problém urovnat snadno a rychle,“ řekl před čínskou hlavou státu Trump. Následně bez dalšího upřesnění napsal na twitteru, že Si Ťin-pching „přitvrdí sankce“ vůči Pchjongjangu. Peking však žádná nová opatření neohlásil, zatímco již uplatňuje sankce přijaté Radou bezpečnosti OSN a výrazně omezil nákup severokorejského uhlí a rud, napsala agentura AFP.

Oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny spravuje vztahy se zahraničními politickými stranami a Čína jej tradičně užívá jako spojku své diplomacie se Severní Koreou, napsala agentura Reuters. Peking v srpnu jmenoval novým speciálním vyslancem pro Severní Koreu Kchung Süan-joua, ten ale podle všeho od nástupu do funkce zemi nenavštívil. Zároveň se od nástupu Kim Čong-una v roce 2011 se severokorejským vůdcem nesetkal prezident Si Ťin-pching.

,