Španělsko viní katalánskou vládu ze vzpoury. Puigdemont ujel do Bruselu

Španělsko viní katalánskou vládu ze vzpoury. Puigdemont ujel do Bruselu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury, za kterou lze uložit až třicet let vězení. Důvodem jsou snahy těchto politiků o nezávislost Katalánska, která odporuje španělské ústavě. Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont odjel s pěti členy své vlády do Bruselu. Spekuluje se, že požádají o azyl.

První pracovní den v Katalánsku po převzetí správy této autonomní oblasti Madridem proběhl podle ústředních španělských odborů klidně. Nekonaly se zatím ani žádné větší demonstrace.

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza oznámil, že navrhl obžalovat celkem 20 lidí, z toho 14 členů sesazené katalánské vlády a šest osob z bývalého vedení regionálního parlamentu. Mezi obviněnými je regionální expremiér Carles Puigdemont, bývalý místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a další členové kabinetu, který Madrid v pátek kvůli prosazování nezávislosti odvolal.

Prokuratura chce obžalovat politiky z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení, v případě neozbrojené vzpoury je maximální trest 25 let vězení. Obvinění se týká mimo jiné toho, že katalánští politici v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska. Podle prokuratury ale obvinění porušovali ústavu už dva roky, a to od listopadu 2015, kdy katalánský parlament přijal rezoluci o odtržení od Španělska po uspořádání referenda.

Puigdemont a ti členové bývalé vlády a bývalého vedení parlamentu, kteří přišli o imunitu, budou souzeni před státním soudem v Madridu, který řeší trestné činy zvláštního významu, například protistátní činnost či terorismus. Katalánský premiér ale po obvinění i s pěti členy své vlády odjel do Bruselu. Důvody odjezdu oficiálně nejsou známé. Televizní stanice La Sexta s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že hodlají v Belgii požádat o politický azyl.

Napovídá tomu i to, že si šéf katalánské vlády najal advokáta. „Mohu potvrdit, že Carles Puigdemont, který je nyní v Belgii, mne jmenoval svým právním zástupcem,“ řekl Reuters advokát Paul Beckaert, který v minulosti hájil proti vydání do Španělska některé členy baskické teroristické skupiny ETA. „Jsem jeho advokátem pro případ, že by mě potřeboval,“ dodal Beckaert s tím, že pro Puigdemonta žádnou žádost nepřipravuje.

Španělské ministerstvo vnitra podle listu El País o jejich pobytu v Belgii ví. Podle úřadu to nepředstavuje žádný problém, horší by prý naopak bylo, kdyby se Puigdemont a ministři nadále snažili působit v Barceloně ve svých bývalých funkcích, které Madrid zrušil v pátek.

Obviněnou je i předsedkyně parlamentu Carme Forcadellová. Jejím případem se bude zabývat nejvyšší soud, protože Forcadellová, spolu s dalšími dvěma desítkami katalánských poslanců má nadále imunitu jako členka stálé parlamentní delegace. Ta má nyní rozpuštěný katalánský parlament zastupovat do prosincových regionálních voleb.

První pracovní den po převzetí správy Katalánska Madridem se obešel bez větších komplikací. Pouze jeden z katalánských sesazených ministrů Josep Rull dnes dorazil do práce a prohlásil, že bude pokračovat ve svém úřadu. Asi po hodině a po upozornění místní policie, že se vystavuje trestnímu stíhání, svou kancelář opustil.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido v televizi Telecinco uvedl, že sesazení katalánští ministři si mohou přijít do kanceláří pro své věci. Pokud ale budou pokračovat ve výkonu funkce, vystavují se podle Zoida trestnímu stíhání. Katalánská policie dostala pokyny, že sesazeného ministra má do úřadu doprovázet, když si půjde pro věci.

Do úřadu se ráno dostavil také sesazený generální tajemník katalánského ministerstva vnitra César Puig, který ale po několika minutách zase odešel. Uvedl přitom, že se „necítí být odvolán“ a že odvolat ho může jen „jeho vláda“.

Do práce ráno dorazila i předsedkyně rozpuštěného parlamentu Forcadellová, protože předsedá nyní takzvanému stálému parlamentnímu zastoupení. To bude zastupovat regionální parlament do prosincových voleb.

Asi stovka lidí se dnes ráno shromáždila před katalánským rozhlasem v Barceloně, aby protestovala proti pátečnímu útoku skupiny radikálů na budovu této stanice. Organizátorem akce byla mírová iniciativa, jejímž heslem je nenásilný odpor a solidarita. Lidé před rozhlasem, který vysílá pouze v katalánštině, nesli také katalánskou vlajku.

,