Povolební vyjednávání

Fiala chce sjednotit opozici, pozval si už Farského i Kalouska

Povolební vyjednávání
Fiala chce sjednotit opozici, pozval si už Farského i Kalouska

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vedle vyjednávání o vládě rozjíždí ODS, která skončila ve volbách na druhém místě, své vlastní jednání o sjednocování opozice. Podle informací redakce Echo24 svolal předseda ODS Petr Fiala schůzku se zástupci KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN.

Jan Farský, volební lídr STAN, i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek schůzku potvrdili. Neřekli ale co konkrétně bude jejím tématem.

„Je pravda, že mi nabídl (Petr Fiala – pozn. red.) schůzku, kterou jsem přijal, ale netušil jsem, že nás bude víc. Ale to nevadí. Když nás bude víc, nebudeme se bát vlka, nic,“ uvedl pro Echo24 předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Určitě se sejdeme, ale témata jsme zatím neurčili,“ dodal Farský.

Podle informací deníku Echo24 má ale Fiala záměr sjednotit opoziční strany, aby za současné politické situace postupovaly jednotně. Už dříve přitom řekl, že by rád sjednocoval jakožto předseda nejsilnější pravicové strany hlasy pravicových voličů. „Já už jsem dávno před volbami mluvil o tom, že je tady potřeba založit novou éru pravice, že jsem na to připraven. Že to má být pravice, která je velmi silná. Já si uvědomuji tento úkol i to, jak voliči rozdali karty,“ uvedl v rozhovoru pro Echo24 Fiala.

O snaze sjednotit pravicovou opozici přitom jako první mluvil Kalousek. Už loni na podzim uvedl, že by pravice měla jít do voleb jako jedno velké politické uskupení. Jedině tak má podle něj šanci uspět proti stále silnějšímu hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. Fiala na to zareagoval slovy, že ODS je o spolupráci na pravé straně politického spektra připravena diskutovat. Jediný, kdo se proti Kalouskově plánu ohradil, byl ale šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Koalice ANO, SPD a KSČM?

Pokud by se všechny výše zmíněné strany skutečně dohodly na spolupráci, hnutí ANO by pak nezbývalo nic jiného, než utvořit vládu s komunisty a SPD, která by měla 115 poslanců. Jednalo by se však o koalici s demokratickým deficitem a první vládu od revoluce, ve které by zasedla KSČM.

Samo ANO však už před volbami vládu s SPD odmítalo s tím, že je program Tomia Okamury hospodářsky nesplnitelný. Kromě toho se ANO staví proti podpoře SPD a KSČM na uspořádání referenda, jehož otázkou by bylo vystoupení z Evropské unie.

Také od SPD a KSČM zaznívají vůči Babišovi výhrady. Předseda komunistů Vojtěch Filip se nicméně jako první v neděli s Babišem sešel a potvrdil, že se jejich schůzka točila především kolem uspořádání nové sněmovny a priorit stran.

SPD zase vidí hlavní slabinu ANO v Čapím hnízdě. „Máme problém být ve vládě, která má trestně obviněného premiéra,“ prohlásil Okamura. Přitom ale na tiskové konferenci po volbách zopakoval, že strana stojí o vládní křesla, aby mohla realizovat svůj program.

, red

23. října 2017