Protesty lékařů

Nyní černá páska, příště uzavřené ordinace. Obvoďáci protestují proti byrokracii

 
Protesty lékařů
Nyní černá páska, příště uzavřené ordinace. Obvoďáci protestují proti byrokracii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Řada praktických lékařů, specialistů a zubařů bude v úterý protestovat proti eReceptům, EET a podfinancování ambulantní péče. Léčit budou s černou páskou na rameni. Ordinace zatím nezavřou. Varují ale, že k tomu může dojít příští týden.

Lékaři tvrdí, že hrozí zánik ambulantní péče, zvlášť na venkově. Důvodem je zatížení administrativou i stagnující příjmy. „Základní problém je, že je na tom ambulantní sektor obecně mizerně a začíná se prohlubovat personální krize. Už nyní jsou ordinace na venkově, kde nemáme nástupce odcházejícího doktora. Upozorňujeme na to léta, nikdo tomu nevěnuje pozornost,“ uvedl za organizátory akce pro Echo24 předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Ambulantní lékaři nevyloučili další protestní akce, včetně zavření ordinací v příštím týdnu. „Dnes zveřejníme požadavky, které máme. Pokud nebudou splněny, jsme připraveni k dalším akcím. Máme v plánu v příštím týdnu případně zavřít na jeden den ordinace,“ řekl Šonka.

Lékaři spadají do třetí vlny EET, ta startuje 1. března příštího roku. Elektronické předpisy jsou povinni vydávat už od 1. ledna příštího roku. Vůči povinným eReceptům se vymezila i Česká lékařská komora (ČLK). „Komora protestuje proti násilné a špatně připravené elektronizaci zdravotnictví (například povinné eRecepty), která nepřináší žádný prospěch pacientům ani lékařům, které naopak zatěžuje zvyšujícími se náklady,“ dodala ČLK.

Ministerstvo zdravotnictví elektronické recepty dále hájí. Přispějí dle něj ke zkvalitnění péče pro pacienty. Dobrovolný zkušební provoz běží už od roku 2009 a povinnost předepisovat elektronicky měla platit už v roce 2015, připomíná ministerstvo.

„Dokonce i možné náklady spojené s přechodem na eRecept jsou lékařům kompenzovány úhradovou vyhláškou, kdy za každou jednu položku na eReceptu bude nově uhrazena 1,70 Kč. Podle názoru ministerstva zdravotnictví nemůže neochota jednotlivců využívat moderní technologie a učit se nové věci stát v cestě modernizaci zdravotnictví,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Zavedení eReceptů a EET může být podle profesních komor problém především pro starší lékaře. To ministerstvo zdravotnictví odmítá. „Pokud jde o znějící argumenty, že v 21. století jsou stále někteří lékaři neschopni základním způsobem pracovat s počítačem, pak musíme konstatovat, že kdyby všichni přistupovali k pokroku jako tito jedinci, pravděpodobně by dnes stále ještě místo e-mailů roznášeli poštu poštovní holubi,“ uvedla Čechová.

Praktickým lékařům také vadí, že ministerstvo plánuje přidat hlavně nemocnicím. Resort zdravotnictví už poslal do připomínkového řízení úhradovou vyhlášku, jež stanoví částky, které musí pojišťovny zaplatit lékařům za jednotlivé úkony. Vyplývá z ní, že zatímco do nemocnic by mělo jít oproti letošku o devět miliard více a specialistům o dvě miliardy, úhrady praktiků zůstanou na úrovni letošních.

Proti tomu se ohradila i ČLK, která  úterní protestní akci ambulantních lékařů podpořila. „ČLK podporuje zvýšení platů lékařů a zdravotních sester pracujících v nemocnici, ale nemůže souhlasit s tím, aby veškeré zvyšování úhrad zdravotních služeb směřovalo pouze do nemocnic. Úhradová vyhláška, jejíž návrh zcela ignoruje oprávněné požadavky ambulantních lékařů, je pro ČLK nepřijatelná,“ uvedla komora.

Protest lékařů se neuskuteční jen v ordinacích. V obci Žleby na Kutnohorsku, kde podle organizátorů končí jediná ordinace praktického lékaře, je naplánován symbolický pohřeb. „Je pro nás špatně přijatelná situace, že v roce, kdy je rekordní nárůst výběru zdravotního pojištění a do zdravotnictví jde o patnáct miliard více než loni, se nenašla ani koruna pro praktické lékaře. To nás definitivně vyprovokovalo k výraznější akci,“ řekl Šonka.