Sobotka dal Pilnému 30 dní, aby prošetřil postup daňové správy ohledně FAU

Sobotka dal Pilnému 30 dní, aby prošetřil postup daňové správy ohledně FAU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu daňové správy v souvislosti s firmou FAU. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem a že ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony.

Sobotka to řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Bývalý ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš na nahrávce zveřejněné v neděli na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

Premiér Bohuslav Sobotka - ilustrační foto: jan zatorsky

„Seznámil jsem se s informacemi, které se objevily v médiích a požádal jsem proto, aby byl připraven dopis pro pana ministra financí, protože to je v kompetenci pana ministra Pilného. Dnes mu odešlu dopis, kde bych ho chtěl požádat o kontrolu celé věci z pohledu postupu daňové správy tak, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony, jak to bylo s těmi opatřeními, které realizovala. Požádám ho také, aby prověřil jestli vedení ministerstva financí jakýmkoliv způsobem zasahovalo, v rozporu se svými kompetencemi, do činnosti daňové správy,“ prohlásil Sobotka.

„Myslím, že celá věc musí být prověřena, musí být zkontrolována a očekávám, že do 30 dnů ministr financí poskytne všechny potřebné informace,“ dodal.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby o výsledcích byla informována vláda popřípadě veřejnost.

Předseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Václav Votava (ČSSD) už v neděli uvedl, že Pilného a šéfa finanční správy Martina Janečka pozve do sněmovny. „Tento konkrétní případ se společností FAU v souvislosti s postupem Finanční správy považuji, pokud je to pravda, za velice vážný problém a měly by z něj být vyvozeny důsledky. Kdyby to byla pravda, měl by z toho pan generální ředitel Janeček vyvodit nějaké závěry,“ řekl pro Echo24 Votava.

Počínání Andreje Babiše pak rovněž kritizoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Tomu, kdo sleduje kroky hnutí ANO, je už dávno jasné, že zneužívá velmi často veřejnou pravomoc, kterou získalo z voleb, ve prospěch svého majitele Andreje Babiše a jeho podnikání. Čerstvě zveřejněná nahrávka skupiny Šuman je jednou z mnoha indicií, která dokládá, že tomu tak je,“ uvedl v neděli Kalousek pro deník Echo24.

K prošetření postupu daňové správy vyzval i ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj by policie teď měla říct, jestli je nahrávka pravdivá nebo ne. „Nehledě na to by ale ředitel finanční správy měl velmi důkladně zdůvodnit používání takzvaných zajišťovacích příkazů. Nová kauza navíc znovu vyvolává otazníky o nezávislosti finanční správy, která postupovala liknavě při prověřování vydávání korunových dluhopisů, taktéž se týkajících Andreje Babiše,“ uvedl ministr vnitra.

„Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na nahrávce, která má necelou minutu. Není jasné kdy a s kým na ní Babiš mluví. Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babišovi patřil. Hospodářské noviny tento týden napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný.

Ministr Pilný zatím případ společnosti FAU nekomentoval. Andrej Babiš to odmítl. „Nezlobte se, ale já už opravdu nebudu neustále komentovat nelegálně pořízené zvukové nahrávky, které mne mají za pomoci manipulace pouze poškodit,“ uvedl v SMS Českému Rozhlasu.

, red