Důsledky nízké úrody

Kubánci mají problém: Nestíhají pokrývat poptávku po doutnících

Důsledky nízké úrody
Kubánci mají problém: Nestíhají pokrývat poptávku po doutnících

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kuba má problémy s dodávkami některých prémiových značek doutníků kvůli nízké úrodě minulosti a rostoucí poptávce. Jev zvaný El Niño způsobil nadměrné deště a nevhodná sucha, což poškodilo zemědělství na Kubě, včetně úrody choulostivých tabákových rostlin, kterých je potřeba pro výrobu čtvrté největší vývozní položku země, uvádí agentura Reuters.

Farmáři však nadějně vidí letošní úrodu, která by po dvou špatných letech mohou být vysoká. Podle odborníků, kteří dorazili na týdenní festival doutníků, není Kuba schopná kvůli špatnému počasí uspokojit dodávky některých kvalitních značek. Ovšem omezené dodávky nemusí být zrovna vždy špatnou věcí, shodují se. Důležité podle nich je, aby Kuba udržela kvalitu svých produktů, a to se jí podle nich zatím daří.

Problémy s dodávkami přicházejí v době, kdy poptávka po kubánských doutnících roste, doma i v zahraničí. Doma se zvyšuje poptávka díky prudkému růstu počtu turistů a v zahraničí hlavně díky rozvíjejícím se trhům. Loni prodej kubánských doutníků stoupl o pět procent na 445 milionů USD (11,3 miliardy Kč).

Ilustrační snímek - FOTO: Shutterstock

Kubánská tabáková společnost Habanos uvedla, že prodej na domácím trhu se zvyšuje spolu s 13procentním růstem počtu turistů na ostrově. Turistiku podpořilo větší uvolnění pravidel pro cesty z USA na Kubu v rámci normalizace vztahů mezi oběma zeměmi. USA rovněž zrušily restrikce na počet kubánských doutníků, které si mohou turisté přivézt z Kuby do USA, což dále zvyšuje poptávku.

Majitel obchodu v Curychu Manuel Frölich, který prodává karibský rum, kávu a doutníky, agentuře Reuters řekl, že má problémy se získáním různých kubánských produktů. „Běžně jsme v našem obchodě prodávali kubánskou kávu, ale dva roky již nejsme schopni ji získat. Nemají ji dost ani pro domácí trh, protože je tam tak hodně turistů,“ uvedl. „Doutníky, které tvoří polovinu našich příjmů, je také těžké získat. Začali jsme mít problémy s dodávkami loni a jen se to zhoršuje,“ dodal.

Farmáři však věří, že problémy s dodávkami by částečně mohla pomoci vyřešit letošní sklizeň. Pole v provincii Pinar del Río, která je hlavním místem pro pěstování tabáku na Kubě, jsou pokrytá zdravými zelenými rostlinami tabáku. Podle místních farmářů to vypadá, že by úroda mohla být nejlepší za několik let. Tabák je však třeba ještě zpracovat. První doutníky z letošní sklizně by se tak mohly začít objevovat na trhu ve třetím čtvrtletí.

,

5. března 2017