Opozice i aktivisti protestovali před Ficovým bytem, zasahovala policie

Opozice i aktivisti protestovali před Ficovým bytem, zasahovala policie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Zástupci opozičních stran na Slovensku i aktivisté z lidskoprávních hnutí protestovali před bytovým komplexem Bonaparte v Bratislavě, kde bydlí premiér Robert Fico. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas s tím, že Fico má byt v budově podnikatele Ladislava Bašternáka, kterou měl postavit i díky prostředkům ze svých podvodů s DPH. Podle opozice má navíc platit i zvýhodněný nájem, píše deník SME.

Šňůra dlouhodobých demonstrací volně navázala na sérii „protestů Gorila“ započatých před čtyřmi lety kvůli kauze Gorila, ve které šlo o propojení šéfa Penty Jaroslava Haščáka s politickými špičkami dle stejnojmenné zprávy Slovenské informační služby. I nyní na shromážděních protestující kritizují propojení soukromého sektoru s tím veřejným a to rovnou obviněním předsedy vlády Smer-SD Roberta Fica z přijímání úplatků od podnikatele Bašternáka.

Na protestech se prolínají jak zástupci opozičních stran Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) i Sloboda a Solidarita (SaS), tak hnutí jako Inštitút ľudských práv (IĽP). Právě opoziční strany jsou podobnými uskupeními kritizovány, že zneužívají protesty proti Ficovi k vlastní politické kampani, píše SME.

Organizátorka protestů a ředitelka IĽP Alena Krempaská spolu s dalšími aktivisty právě na přítomnost lídrů opozice, jako je Igor Matovič, Daniel Lipšic nebo Richard Sulík, upozorňovali jejich vztyčenými podobiznami s napoleonskými klobouky. Přítomní z táborů opozičních stran se jim cedule i další transparenty snažili strhnout, policie nakonec musela aktivisty z místa odvést, aby je ochránila.

„My jsme v klidu stáli, nic jsme nenarušovali, chtěli jsme se zúčastnit veřejného shromáždění a jejich (SaS a OĽaNo – pozn. SME) fanouškové nás napadli,“ řekl podle SME Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv. Napadlo ho prý více lidí, kteří ho i shodili na zem.

Pondělního protestu se účastnilo několik stovek lidí a kromě opozičníků a lidskoprávních aktivistů vystoupili i zástupci slovenských ochránců přírody. Společně požadují odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který obchodoval s Basterňákem podezřelým z daňových podvodů, a zároveň vystěhování Fica z bytového komplexu, kde má navíc platit nižší nájem. To je podle opozice jasný případ úplatku.