Parlament je prý personální tunel. Starostové začali s námluvami

Parlament je prý personální tunel. Starostové začali s námluvami

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Starostové a nezávislí (STAN) v čele Petrem Gazdíkem zahájili námluvy nového partnera pro blížící se volby do sněmovny. Již minulý týden šéf hnutí jednal s předsedou vládních lidovců Pavlem Bělobrádkem, v úterý se sešel i se Soukromníky a SNK-ED. Schůzky STAN plánuje i s řadou dalších politických subjektů na regionální úrovni.

„Šlo o informační schůzky a mám z nich dobrý dojem. Je evidentní, že tu je snaha vytvořit subjekt, který ať už bude na bázi koalice stran nebo na bázi společné kandidátky, sdruží významné politiky v regionu, kteří měli z mého pohledu sedět v parlamentu už dávno,“ řekl pro Echo24.cz šéf STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík.

Podle Gazdíka jsou současné parlamentní strany personálně vyčerpané. „Když se podívám napříč politickým spektrem, strany trpí nedostatkem osobností, což se odráží na kvalitě složení sněmovny i kandidátek. Je to šance, jak se skutečně úspěšní lidé v regionu mohou dostat do sněmovny podobně, jako je hlasy lidí vynesly do krajských zastupitelstev,“ doplnil Gazdík. Hnutí podle něho začalo pracovat i na základních prioritách programu.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se s šéfem STAN Gazdíkem sešel již minulý čtvrtek. Podle dvojice politiků bylo setkání pouze informační, lidovci se podle Bělobrádka prozatím připravují na samostatnou kandidaturu. Dotazy na možnou budoucí spolupráci se STAN, ale i s dalšími politickými stranami označil zatím za předčasné.

Ani Starostové však zatím nemají stoprocentně jasno v tom, zda nakonec nepůjdou do voleb samostatně. Rozhodnout by se měl celostátní výbor hnutí do konce ledna, formu kandidatury však definitivně posvětí celostátní sněm v březnu 2017. V letošních krajských a senátních volbách STAN často kandidovali samostatně, tedy bez dlouhodobého partnera TOP 09. Zatímco TOP 09 se příliš nevedlo, hnutí STAN bylo úspěšné.

Partnerství se Soukromníky a SNK-ED?

Možná spojenectví pro nadcházející parlamentní volby, které se budou konat na podzim příštího roku, byla tématem i úterní schůze celostátního výboru strany. Zúčastnilo se ho také vedení Soukromníků a SNK-ED. „Memorandum o spolupráci pro volby 2017 jsme se STAN uzavřeli už dříve, takže vytvoření společného bloku by bylo logickým krokem. Hnutí je vůči nám velmi otevřené a to vnímáme pozitivně,“ řekl místopředseda SNK-ED Jiří Witzany.

Předmětem jednání však zatím nebyl programový průnik stran, ideologických střetů se ale Witzany neobává. Silná se jeho strana cítí na Pardubicku a Vysočině, kde kandidáti SNK-ED v rámci místních koalic uspěli v krajských volbách. Šance má středopravicová strana také prý ve Středočeském kraji nebo na Ústecku, tradici má ale podle místopředsedy i v Praze.

Vytvořením bloku se Starosty si už tak jistí nejsou Soukromníci, kteří si chystají zadní vrátka. „Dle rozhodnutí rozšířeného předsednictva jednáme se STAN a ODS. Zároveň máme z větší části a ve všech krajích připravenou kandidátku pro případ samostatné kandidatury,“ uvedl pro deník Echo24.cz předseda strany Petr Bajer. Pevně se chtějí Soukromníci rozhodnout do konce roku. Už teď však vylučují případnou spolupráci s ANO a levicovými stranami. Šéf ODS Petr Fiala přitom už dříve uvedl, že jeho strana půjde do voleb samostatně.

V případě vytvoření společné kandidátky, kdy by stačilo pro získání poslaneckých křesel překročit pětiprocentní hranici, však menším stranám hrozí, že voliči zakroužkují známější kandidáty STAN a tím vyšachují jejich adepty. Bajer ze Soukromníků v tom ale nebezpečí nevidí. „Máme připravené přinejmenším stejně kvalitní kandidáty z řad starostů, známých podnikatelů a veřejně činných osob. Takže preferenčních kroužků se opravdu nebojíme,“ doplnil.

STAN na základě smlouvy z roku 2009 původně spolupracovala s TOP 09. Platnost smlouvy vypršela v roce 2012, spojenectví pak pokračovalo bez formálního ujednání. Novou, už volnější dohodu uzavřely STAN a TOP 09 na podzim 2013 a letos v listopadu se Starostové rozhodli spolupráci ukončit. Nyní se místo úzké dvoustranné spolupráce přiklání k vytvoření širšího subjektu.

8. prosince 2016