Prezidentům mluvčí proti České televizi

Ovčáček obvinil Českou televizi z levičáctví

Prezidentům mluvčí proti České televizi
Ovčáček obvinil Českou televizi z levičáctví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček obvinil Českou televizi, že ve zpravodajství i diskusních pořadech nahrává liberální levici, která je podle něj zastoupena ve všech stranách. Veřejnoprávní televize tak vytváří falešný dojem objektivity, zatímco je kritická vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi. Mluvčí to v úterý uvedl na konferenci o roli ČT, která se konala v sídle Senátu.

„Česká televize vytváří falešný dojem plurality a objektivity,“ prohlásil mluvčí. Podle něj ve zpravodajství ČT vládne názorové stádnost. Prostor dostávají zastánci takzvané liberální levice, dříve nepolitické politiky, kteří se nacházejí takřka v každé parlamentní straně a které spojuje kritika hlavy státu nebo Babiše.

Jako příklad uvedl Ovčáček zpravodajství ČT z volby amerického prezidenta, které podle něj prosazovalo Hillary Clintonovou. Kritizoval reportáž o klinice čínské medicíny, neboť v ní záměrně nebylo uvedeno jméno advokáta Radka Pokorného blízkého premiérovi, a také pořad z cyklu Galerie elity národa, v němž byl představen tehdejší předseda Akademie věd Jiří Drahoš, nyní jeden ze Zemanových rivalů v prezidentské volbě.

Veřejnoprávní televize podle Ovčáčka vytváří falešný dojem objektivity, zatímco je kritická vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi - FOTO: Jan Zatorsky

„Česká televize bude nadále ingerovat, postupovat tímto způsobem i v případě prezidentských voleb, i v případě voleb do Poslanecké sněmovny,“ varoval mluvčí, který byl podle svých slov na konferenci prezidentem vyslán a o příspěvku s ním mluvil.

Ekonom Radek Žádník na konferenci kritizoval to, že ČT od roku 2012 dosahuje vyrovnaného hospodaření díky přebytkům z předchozích let. Veřejnoprávní televize podle Víta Juhaňáka z ČT peníze v posledních letech šetřila a peníze použila na investiční projekty (nové televizní studio v Brně, digitální technologie) v souladu s plánem schváleným Radou ČT.

Předseda pořádajícího Klubu nezávislých senátorů a také prozemanovské Strany práv občanů Jan Veleba si postěžoval na to, že se na konferenci nedostavil žádný z představitelů ČT, i když byli pozváni. Uvedl, že se v návaznosti na kritiku ČT nechystá k předložení nějakého zákona. Před dvěma lety zemanovci v Senátu neúspěšně požadovali uspořádat podobné slyšení kvůli novele, podle níž ČT i Český rozhlas neměly mít nárok na koncesionářské poplatky od těch, o kom by uveřejnily nepravdivou informaci.

,