Kratochvílovo "znovuzrození"

Slavný fotograf Kratochvíl se probral z umělého spánku

Kratochvílovo "znovuzrození"
Slavný fotograf Kratochvíl se probral z umělého spánku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Antonín Kratochvíl, český fotograf s řadou ocenění a jedna z nejvýznamnějších postav světové fotografie, se po dlouhých týdnech beznaděje probral z umělého spánku. Ve Fakultní nemocnici Motol bojoval o život i na své sedmdesátiny, ale jak je vidět, zázraky se dějí. Přesně tak komentoval jeho „znovuzrození” přítel a rovněž fotograf Jaroslav Kučera.

„Nejlepší zpráva dne: náš kamarád fotograf Tonda Kratochvíl bude brzy ozdobou nejen fotografické společnosti. Všechny pozdravuje a těší se na dokončení své monografie. Svoje sedmdesátiny 12. dubna ‚prospal‘, ale myslím, že pozdní oslava bude o to hezčí. Vždyť se takřka znovu narodil,“ napsal Kučera na Facebook a přidal snímek z nemocničního pokoje.

Kratochvíl emigroval z Československa v roce 1967. Žil v Rakousku a Nizozemsku, odkud se nakonec přestěhoval do USA. Živil se nejen reportážní fotografií, ale díky práci pro americké časopisy a noviny začal fotit i světové hvězdy. V 70. letech fotil život za železnou oponou a stejně tak po jejím pádu, což zaznamenal ve fotografické knize „Broken Dream: Twenty Years of War in Eastern Europe“.

Jako fotoreportér pracoval na místech válečných konfliktů, fotil genocidu v Zaire a Rwandě, utečence v Bosně i v Afghánistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe a pašeráky drog v Guatemale.

Za svou dokumentární fotografii byl mnohokrát oceněn, třikrát získal cenu v rámci World Press Photo. V roce 1997 získal dokonce první cenu WPP v kategorii Portrét, v roce 2002 v kategorii Hlavní zprávy za snímek obchodníků s narkotiky ve vězení v Barmě. Za fotografii konžské ženy prodávající maso ulovených zvířat získal cenu v kategorii Příroda a životní prostředí.

Slavný fotograf Kratochvíl se zázračně probral z kómatu - Reprofoto Facebook Jaroslava Kučery

 

, tp

16. května 2017