NÁMĚSTKYNĚ S CINKNUTÝM KONKURZEM

Ludvíkovi se podařilo zbavit dvou náměstkyň. Končí i Ptáčková

NÁMĚSTKYNĚ S CINKNUTÝM KONKURZEM
Ludvíkovi se podařilo zbavit dvou náměstkyň. Končí i Ptáčková

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na ministerstvu zdravotnictví skončí dvě odborné náměstkyně, které podléhají služebnímu zákonu. Ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík (ČSSD) na Twitteru informoval, že vláda ve středu schválila jeho návrh na systematizaci míst. Minulý týden kabinet jeho žádost o redukci počtu odborných náměstků odmítl potvrdit a ministři požádali o vysvětlení záměru.

Nový ministr se snažil tzv. systematizaci, v rámci níž chtěl obě námětkyně odvolat, prosadit už na jednání vlády minulý týden. Členové vlády nicméně požadovali lepší vysvětlení, a proto se k tématu vrátila ještě ve středu. Tentorkát už Ludvík uspěl a na ministerstvu po středečním schválení skončí náměstkyně pro majetek a mezinárodní věci Lenka Taie Kolaříková a náměstkyně pro strategie Lenka Ptáčková Melicharová. Právě Ptáčková přitom měla podezřelý vstup na resort. Výběrové řízení jí před rokem mělo být „ušité na míru“.

Změnu Ludvík odůvodňuje snahou ušetřit a chce tak v rámci systematizace oba posty zrušit. Počet náměstků by se tak snížil z devíti na sedm. Podle informací serveru Echo24.cz patrně držel nad Ptáčkovou ochrannou ruku ve středu už bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a proto jí nechal výběrové řízení připravit na míru. A to i přesto, že státní tajemník ministerstva Ivo Beneda byl proti.

Odvolaná náměstkyně Lenka Ptáčková-Melicharová a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. - Foto: Echo24.cz

Na ministerstvu zdravotnictví, i na dalších resortech, přitom těsně před tím, než vešel služební zákon v platnost, skutečně rapidně rostly počty náměstků. Ještě na jaře 2015 fungovali na ministerstvu zdravotnictví čtyři náměstci. Odvolání se nicméně nelíbí oběma náměstkyním, Ptáčková minulý týden dokonce uvedla, že se chce v případě odovlání soudit.

Podle nejvyššího státního úředníka Josefa Postráneckého je taková změna jednou ročně možná právě v rámci systematizace, kterou zákon umožňuje. Je ale nezbytné pro takové změny získat souhlas vlády do konce roku a Ludvíkovi tak ubíhal čas.

Ptáčková Melicharová působila v minulosti jako náměstkyně ministra informatiky, náměstkyně ministra vnitra či ministra obrany. Do funkce náměstkyně pro strategie na ministerstvu zdravotnictví ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) byla jmenována na začátku března tohoto roku, tedy ještě před datem 30. června 2015, do kterého šlo obsazovat vysoké posty i bez výběrového řízení. Poté musela projít výběrovým řízením.

14. prosince 2016