Vývoj hurikánů u USA

Irma se blíží k Floridě. Miliony obyvatel prchají, dálnice jsou ucpané

Vývoj hurikánů u USA
Irma se blíží k Floridě. Miliony obyvatel prchají, dálnice jsou ucpané

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hurikán Irma, který v předchozích dnech zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zabil tam nejméně 24 lidí, v noci na sobotu zasáhl severní pobřeží Kuby. Způsobil tam značné škody na majetku, zatím nejsou zprávy o obětech. Hurikán Irma během dne zeslábl na intenzitu třetí kategorie, očekává se, že ale cestou od Kuby k Floridě opět zesílí. Oko hurikánu pravděpodobně v neděli zasáhne ostrovy Florida Keys a jih a západ Floridy.

Kvůli hurikánu Irma, který si už v Karibiku vyžádal nejméně 24 obětí, nařídily americké úřady na Floridě jednu z největších evakuací v historii tohoto amerického státu. Lidí, kteří musejí opustit domovy, je asi 7 milionů. Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které zasáhly asi 25 000 lidí, oznámil její guvernér Rick Scott. Scott vyzval obyvatele regionů na jihozápadě poloostrova, aby do nedělního poledne opustili své domovy, protože je může zaplavit až tři a půl metru vysoký příval vody. „Irma je rychlejší, než budete vy sami, zaplaví váš dům,“ varoval Scott.

Podle floridských záchranářů se do krytů uchýlilo kolem 50 000 lidí, kteří odmítli evakuaci. Stát jim dal k dispozici 300 míst, kde se mohou před živlem skrýt. Útočiště v krytech hledají hlavně lidé z jihovýchodu poloostrova, který měla podle původních předpovědí Irma zasáhnout nejvíc. Meteorologové později upřesnili, že hurikán míří spíše k západnímu pobřeží a hlavní nápor se jihovýchodu poloostrova vyhne.

Exodus komplikuje podle médií nedostatek benzínu, prázdná je třetina čerpacích stanic ve floridských městech a zcela ucpané dálnice. Evakuace byla rovněž nařízena na atlantickém pobřeží státu Georgia a na jihokarolínských příbřežních ostrovech. Ve státech Virginie a Alabama byl vyhlášen stav ohrožení.

Úřady dnes výzvy k evakuaci zesílily, zejména pokud jde o ostrovy Florida Keys, které leží na jihu Floridy. Podle Národní meteorologické služby už se tam dnes účinky blížícího se hurikánu projevily, když dorazil vítr o rychlosti 106 kilometrů za hodinu. Během několika hodin se na Floridě očekávají vydatné deště. „Ještě není pozdě opustit (Florida) Keys!!! Stále máte čas dnes ráno odejít! Prosím, Keys nejsou bezpečné,“ varovala na twitteru meteorologická služba.

Národní meteorologické středisko USA také vytvořilo internetovou stránku, na níž dementuje, či potvrzuje zprávy, jež se šíří před příchodem Irmy na jih USA.

Z Kuby, kterou nyní zasáhl první hurikán kategorie pět po několika dekádách, zatím nejsou hlášeny žádné oběti. Kuba totiž ze severního pobřeží preventivně evakuovala přes milion lidí, včetně 10 000 turistů. Nejvíce zasaženy byly provincie Ciego de Ávila a Camagüey, kde silný vítr poničil střechy a lámal stromy. Vlny na pobřeží dosahovaly výše pěti až sedmi metrů. Nyní se v této oblasti očekávají vydatné deště. Vysoké vlny a déšť se čekají i v neděli na severozápadním pobřeží Kuby, včetně metropole Havany.

V předchozích dnech způsobil hurikán Irma značné škody na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Hrozba jménem Jose

Na ostrovy východního Karibiku by měl dnes dorazit další hurikán, nazvaný Jose, který má nyní sílu čtvrté kategorie na pětistupňové hurikánové škále a jeho intenzita se přibližuje pátému stupni. Úřady kvůli němu vydaly varování pro řadu ostrovů a evakuovaly ostrov Barbuda. Téměř všichni ze 1400 obyvatel ostrova byli evakuováni na sousední Antiguu. Barbuda je už nyní sotva obyvatelná, předchozí hurikán Irma zpustošil na ostrově 95% budov, píše CNN. Podle premiéra souostroví Gastona Browneho si opravy poničených objektů vyžádají 100 milionů dolarů. Předpovědi ubezpečují, že poté by se měl Jose stočit více na sever, kde už by neměl ohrozit žádné ostrovy.

Třetí hurikán v oblasti mezi Severní a Jižní Amerikou, nazvaný Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem, dorazil v sobotu na východní pobřeží Mexika. Vyžádal si život dvou lidí, které v hornatém státě Veracruz zavalil sesuv půdy. Oznámil to guvernér státu Miguel Ángel Yunes. Živel žádné větší škody podle Yunese nezpůsobil. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) už zeslábl na tropickou bouři. Přinesl nicméně lijáky do oblasti na jihu Mexika, kterou ze čtvrtka na pátek postihlo silné zemětřesení s 61 oběťmi.

,

9. září 2017