41 milionů pro Babišovu polikliniku

„Krnáčová tu není pro město, ale pro Babiše“

41 milionů pro Babišovu polikliniku
„Krnáčová tu není pro město, ale pro Babiše“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Praha v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) plánuje dostavbu polikliniky v Modřanech za 41 milionů korun. Polikliniku má však v nájmu nejméně na dalších osm let fond Hartenberg, jenž je propojen se společností SynBiol, která patřila Andreji Babišovi a v únoru ji převedl do svěřenského fondu. Zastupitelé o této provázanosti při schvalování návrhu zřejmě vůbec nevěděli a mluví o střetu zájmů a účelové podpoře Babišova podnikání.

Návrh na dostavbu kliniky za 41 milionů předložila náměstkyně Eva Kislingerová za ANO na návrh zastupitele z hnutí ANO Radka Lacka. Praha v důvodové zprávě argumentuje tím, že jde o opravu majetku, který Praze zůstane. Zároveň se ozývají i hlasy po nutnosti rozšíření objektu, jelikož kapacity nestačí. Již dnes je však téměř třetina polikliniky zabrána soukromými firmami, které mnohdy se zdravotnictvím nemají nic společného.

Poliklinika Modřany je od roku 1997 v majetku hlavního města Prahy. V současné době ji spravuje společnost Codum, která má s městem nájemní smlouvu od roku 2016 na deset let. Codum z 85 procent vlastní společnost FutureLife, v níž má 90 procentní podíl fond Hartenberg. V obou firmách zastává vedoucí pozice František Tregler, který je zároveň investičním ředitelem fondu Hartenberg. Ten vstoupil do zdravotnického byznysu nákupem několika klinik asistované reprodukce. Na českém trhu umělého oplodnění má zhruba třetinový podíl.

Primátorka Adriana Krnáčová odmítá, že by se Praha spolupodílela na financování byznysu jejího stranického předsedy. „Konstrukce je hodně bizarní a hlavně zcela očividně účelová. Je to budova v majetku města, která se bude rekonstruovat a Praha se na tom finančně podílí stejně, jako je tomu v jiných případech u budov, které jsou v našem vlastnictví. Modřanská poliklinika není jediná, kam Praha posílá peníze. Stejně tak se za téměř 40 milionů bude rekonstruovat poliklinika na Praze 19, rekonstrukce se dočká poliklinika na Praze 7, ale i další zdravotnické zařízení,“ uvedla primátorka pro Echo24.

poliklinika v modřanech - FOTO: Jan Procházka / www.honzinjan.com

Krnáčová tu není pro město, ale pro Babiše

Kritika na postup vedení města se však snáší napříč opozičními stranami. O tom, jak budou přerozdělovány peníze z investičního přebytku 3,5 miliardy za rok 2016, nebyli podle jejich slov vůbec informováni. „Na rozdíl od rozdělení rezervy v rozpočtu bylo toto opatření uděláno, aniž by o tom kdokoliv cokoliv ze zastupitelů věděl a mohl do toho například v nějaké pracovní skupině navrhnout úpravu,“ řekl pro Echo24 opoziční zastupitel z TOP 09 Jiří Nouza.

Dostavbu Babišovy polikliniky za městské peníze považuje opozice za nehoráznost. „Je do očí bijící, že lejou zrovna 41 milionů do kliniky, kde je v nájmu Babiš. Když si uvědomím, že asi 17 městských částí nedostalo z přebytku ani korunu a tady se to dává do polikliniky, kterou spravuje Babiš, tak je to velmi zajímavé a ukazuje to na praktiky, které se na magistrátu dějí a nikdo na ně neupozorňuje,“ řekla kriticky pro Echo24 Alexandra Udženija (ODS).

Podle předsedy pražských Pirátů Jakuba Michálka mohlo dojít ke střetu zájmů, jelikož hnutí ANO na provázanost polikliniky s předsedou strany během projednávání nepoukázalo. „Místo toho, aby se řešily problémy, které trápí lidi, řeší se problémy, které zlepší podnikání Andreje Babiše. Tohle je patrně jen špička ledovce pomalého, ale systematického a rozsáhlého dojení státu na všech frontách politickým podnikatelem Andrejem Babišem, dobývání silových pozic, které je bagatelizováno díky práci mediálních agentur a vlastnictví médií,“ uvedl pro Echo24 Michálek.

Kritikou nešetří ani zastupitel Václav Novotný z TOP 09. „Tohle je jasným dokladem toho, že Babiš tady není proto, aby pomáhal komukoliv jinému než sobě a Krnáčová tady není pro město, ale pro Babiše.“

Podpořil jsem koaliční návrh

O tom, že poliklinika je v nájmu Babiše, během schvalování prý nevěděl ani náměstek Petr Dolínek. „Kdybych to věděl, asi bych měl horší spaní, ale v prvé řadě jde o komfort pro pacienty a zajištění standardu po technické stránce,“ řekl pro Echo24 Dolínek a dodal, že s návrhem přišel zastupitel za hnutí ANO Radek Lacko. „Poliklinika je v majetku města a my jako ČSSD jsme to podpořili na návrh koaličního partnera. Bylo nám řečeno, že se jedná o opravu majetku, který nám zůstává.“

„Poliklinika jako taková zdroje nedostává. Praha investuje do svých vlastních prostor. Sami si vysoutěží investory, kteří se budou na dostavbě podílet. Podílíme se jen na tom, jak by to asi mohlo vypadat,“ sdělil Echo24 ředitel Radek Kliment, jenž je zároveň zaměstnancem společnosti Futurelife specializující se na reprodukční centra.

Podle ředitele nemocnice a zaměstnance společnosti Radka Klimenta se však v modřanské poliklinice nechystá výstavba reprodukčního centra, na která se v posledních letech právě Babišovy společnosti zaměřují.

Kapacita stačí, proč polikliniku rozšiřovat

Chatrný je také argument toho, že poliklinika kapacitně nestačí. Prostory jsou již dnes využívány mnoha soukromými podnikateli. Část sklepení například zabírá prodejna lyží. Ve vestibulu jsou prodejny oblečení, šperků a spodního prádla. V jednotlivých patrech najdete například švadlenu, masáže nebo kadeřnictví.

O tom nakonec mluví i sám ředitel. „Ano, vypadá to tady tak, jak to vypadá, ale doufám, že se to právě pod mým vedením časem změní. Většina těch prostor jsou v podstatě ty, které ke zdravotnickým účelům použít nejde,“ řekl pro Echo24 ředitel Kliment.

Argumenty v důvodové zprávě neakceptují ani opoziční politici. „Udělal jsem si statistickou kontrolu, ze které jsem zjistil, že v daných čtvrtích žilo na konci minulého roku 68359 obyvatel, tj. o 6,2 % více než v roce 2001. Jenomže celá Praha jako celek v tomto období rostla průměrnou rychlostí 10,4 %. Domnívám se tedy, že informace v důvodové zprávě o „nejrychleji rostoucí části Prahy“ jsou nepravdivé,“ uvedl Echo24 Michálek.

Investiční ředitel fondu Hartenberg František Tregler a člen představenstva FutureLife v září 2016, když podíl kupovali, řekli, že do modernizace polikliniky zamíří desítky milionů korun. Nyní jdou však peníze z rozpočtu města.