Inflace v ČR

Meziroční inflace v srpnu stagnovala na 2,5 procenta

Inflace v ČR
Meziroční inflace v srpnu stagnovala na 2,5 procenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu stagnoval na 2,5 procenta. Na zvyšování cen se podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Dále rostly ceny masa, vajec a mléčných výrobků, máslo zdražilo téměř o polovinu. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta.

Srpnová meziroční inflace je nižší, než odhadovali analytici, kteří čekali zrychlení na 2,6 procenta. V červenci meziroční inflace zrychlila o dvě desetiny procentního bodu. Meziroční růst cen vytrvale zrychloval v prvních třech měsících letošního roku a v dalších měsících kolísal.

V srpnu vzrostly ceny masa o 5,8 procenta a vajec o 33,9 procenta. Výrazně zdražilo také mléko a mléčné výrobky. U mléka cena stoupla o 14,6 procenta, u sýrů o 14,6 procenta a u čerstvého másla až o 45,5 procenta. Po červencovém poklesu o 0,1 procenta v srpnu stouply o 2,1 procenta ceny pohonných hmot. Na zvýšení cenové hladiny se podílelo i zdražení stravovacích služeb o 6,7 procenta a ubytovacích služeb o 2,1 procenta.

Zlevnily naopak o 15 procent mobilní telefony a o procento klesly i ceny telefonických a telefaxových služeb. Snížily se také o 0,6 procenta ceny bytového vybavení a zařízení domácnosti, o 2,3 procenta ceny tepla a teplé vody a o 0,8 procenta ceny zemního plynu.

ilustrační foto: shutterstock

K meziměsíčnímu poklesu cenové hladiny o 0,1 procenta přispělo podle statistiků hlavně snížení cen potravin. Zlevnila například zelenina o 11,4 procenta, ale máslo zdražilo o 4,0 procenta. Stoupla také cena dovolených s komplexními službami o 1,4 procenta.

,

11. září 2017