Zákon o ochraně ovzduší

ANO prosadilo ‚zákon o komínech‘, pravice novelu napadne u ÚS

Zákon o ochraně ovzduší
ANO prosadilo ‚zákon o komínech‘, pravice novelu napadne u ÚS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pravicová opozice napadne ve středu schválenou novelu zákona o ochraně ovzduší u Ústavního soudu. Novinářům to řekli předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala. Předpis prosazený vládní koalicí podle lídrů TOP 09 a ODS protiústavně narušuje domovní svobodu. Na přípravě návrhu na zrušení zákona začínají strany pracovat hned, protože neočekávají, že by novela neprošla Senátem.

Novela dává úřadům pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla podle předlohy až krajním řešením. Norma předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně.

Kalousek novinářům řekl, že ochrana ovzduší se má řešit jinými instrumenty. „Jsme přesvědčeni, že ústavní stížnost má v této situaci smysl,“ řekl. Podle Fialy je znění předpisu nepřijatelné. „Tuto věc nemůžeme nechat jen tak, chceme, aby Ústavní soud posoudil, zda nejsou porušována ústavní práva občanů,“ uvedl.

Fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla podle předlohy až krajním řešením. Norma předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat.

„Nově navrhované ustanovení není protiústavní,“ zdůraznil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Slušným lidem podle něho nic nehrozí. Nová pravomoc má zamezit spalování různého odpadu, což je zakázáno, ale neexistuje proti tomu žádná obrana, uvedl ministr. „Nepřijde komando, které bude vykopávat dveře,“ podotkl Václav Zemek (ČSSD).

Proti nové pravomoci protestovali zejména poslanci opoziční ODS a TOP 09 a vládní KDU-ČSL. „Opatření se může zneužívat v sousedských sporech,“ řekl lidovecký poslanec Jiří Junek. Podle Michala Kučery (TOP 09) jde o jeden z dalších kroků k omezování osobní svobody obyvatel a o nejhorší možné řešení problému. „Proč tam není soudní příkaz?“ tázal se.

Zahraniční standardy nízkoemisních zón

Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50.000 korun. Poslanec ODS Jan Zahradník varoval před tím, že jen přibude neplatičů postihů i práce pro exekutory.

Zahradníkův a následně Junkův návrh na vypuštění pravomoci podpořilo v dílčích hlasováních vždy 56 ze 178 přítomných poslanců, proti jich bylo 96, respektive 100. Pro normu jako celek pak hlasovalo 115 ze 178 přítomných poslanců, zejména z řad ČSSD, ANO a KSČM. Proti jich bylo 48.

Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma rovněž upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se rovněž dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.

Novela by na návrh výboru pro životní prostředí mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy. Umožní zavést pro ně emisní limity.

,