Dnešní stávka na České poště postihne hlavně čtyři velké třídírny

Dnešní stávka na České poště postihne hlavně čtyři velké třídírny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pondělní výstražné stávky na České poště se zúčastní zejména zaměstnanci čtyř sběrných přepravních uzlů (SPÚ), poboček se zřejmě stávka nedotkne. K protestu se vedle pracovníků SPÚ v pražských Malešicích připojí třídírny v Ústí nad Labem, Brně a Olomouci. ČTK to řekl předseda stávkového koordinačního výboru Evžen Dvorský. Pardubický uzel pouze symbolicky vyjádří stávkujícím podporu a další tři provozy se podle informací ČTK nepřipojí.

„V 17 hodin zaměstnanci zastaví na dvě hodiny práci a vyjdou před budovu,“ uvedl Dvorský. Odboráři ze tří organizací požadují po vedení zvýšení mezd o 25 00 Kč měsíčně. Pokud nedostanou odpovídající nabídku, chtějí pokračovat ve čtvrtek, kdy by měli celý den protestovat formou rotující stávky, při které postupně na určitou dobu přestanou pracovat jednotlivá pracoviště.

Generální ředitel pošty Martin Elkán v pondělí znovu odboráře vyzval, aby mu předložili seznam stávkujících. Kvůli absenci seznamů minulý týden označil stávku za nezákonnou. „V případě, že tak neučiní, bude Česká pošta nucena se dále zabývat odpovědností organizátorů stávky za její negativní dopady na podnik,“ uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

FOTO - Shutterstock

Odboráři podle místopředsedy stávkového výboru Petra Pohla seznamy vedení nepředali, protože nechtějí protestující zaměstnance vystavit perzekuci. „Neobdrželi jsme od soudu žádné předběžné opatření o nezákonnosti stávky, a tedy výzvu k jejímu okamžitému ukončení. Přesto se mohu jen domnívat, že to zaměstnavatel zkusil a neuspěl,“ dodal.

Podle organizátorů se má k protestu připojit až 6 000 zaměstnanců, tedy pětina jejich celkového počtu. Stávkující Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty mají podle Dvorského nyní více členů než největší odborový svaz Podnikový koordinační odborový výbor České pošty.

Organizátory od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit zaměstnancům třetinu z 1,4 miliardy Kč z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1 200 až 1 400 Kč na zaměstnance měsíčně.

,

19. prosince 2016