Vyhrocená situace v celní správě

Ztráta motivace, divná atmosféra. Od celníků odchází další člen vedení

Ilustrační foto - Foto: Wikipedia
Vyhrocená situace v celní správě
Ztráta motivace, divná atmosféra. Od celníků odchází další člen vedení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po odchodu exředitele celníků Petra Kašpara z čela úřadu spadajícího pod ministra financí Andreje Babiše se situace v celní správě dále vyhrocuje. Na své funkce rezignují jeho nejbližší spolupracovníci – kromě většiny náměstků nově i šéf odboru, který má mimo jiné na starosti boj proti daňovým únikům, Radovan Bobek.

„Důvodem je, kromě odchodu generálního ředitele Kašpara, skutečnost, že jsou pozastavovány nebo zpochybňovány koncepční kroky, které jsme během posledního roku nastartovali. Přitom cíle strategie cílily na řešení zásadních problémů, jako jsou rozsáhlé daňové úniky nebo na přípravu nových kompetencí v oblasti kontroly hazardu a EET,“ uvedl pro serveru ECHO24.cz ředitel odboru Analýzy a informační podpory Radovan Bobek, který u celníků působí od začátku devadesátých let.

„Těžko bych zdůvodňoval svým podřízeným, že teď jdeme dělat zase jinou koncepci, která navíc bude pravděpodobně směřovat k rozdělení stávající celní správy. Navíc atmosféra v celní správě v posledních dvou měsících se mi vůbec nelíbí a nechci v takové atmosféře pracovat. V tuto chvíli jsem již ztratil motivaci k dalším překotným změnám, které se navíc bez vzájemné důvěry nedají realizovat,“ dodal odcházející šéf odboru, který se mimo jiné podílel na šetření rozsáhlých daňových úniků na lehkých topných olejích v devadesátých letech. Bobek rezignoval ve čtvrtek, ve funkci končí k 31. srpnu.

V červnu se z vedení celní správy stáhl dočasný náměstek František Halás, který se vrátil do čela Celního úřadu pro Královéhradecký kraj. Výpověď dal náměstek pro výkon Vladimír Štainer i náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas.

Na vedení celníků tlačily i odbory

Vlnu odchodů z celní správy spustila rezignace již bývalého ředitele Petra Kašpara ke konci května, oficiálně ze zdravotních důvodů. Dále se však spekulovalo o údajném tlaku ze strany ministerstva kvůli pomalé přípravě na EET či nedostatečnému výběru daní. Odbory zas poukazují na podle nich špatnou práci Kašpara se zaměstnanci, na problémy v úřadu prý upozorňovaly již delší dobu.

„Kdyby na naše prohlášení z konce května nebyla z druhé strany tak nepřiměřená reakce, nemuselo to tak rychle vyústit v obrovský konflikt,“ řekl deníku ECHO24.cz Vladimír Pilát z odborové organizace podniku, který mezi celníky působil dvacet let. Pilát je přesvědčený, že exšéf celníků Kašpar rezignoval kvůli tlaku odborářů. „Na informace jsme až do konce června vyhlásili embargo, aby nebyla možnost zaměstnance zlikvidovat,“ dodal.

Odborářům vadil údajně nesmyslný a „neustálý proces restrukturalizace, zásahy do systému odměňování či nejistota spojená s dalším vývojem v celní správě“. Se svými výtky se obrátili i na ministerstvo financí. „Odbory skutečně vyjádřily určitou nespokojenost se situací v celní správě. O problémech se zástupci odborů jsem hovořila a ujistila je, že se jimi budeme zaobírat, což se také děje,“ uvedla Babišova náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová.

Schillerová znovu také odmítla, že by byl odchod Kašpara vynucený mimo jiné v důsledku nespokojenosti odborů. S tím, že by byl tlak odborů natolik silný, nesouhlasí ani předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. „Svou nespokojenost dali najevo v prohlášení, které se vyvěsilo na webu, tím to ale skončilo. Jejich naladění prohlášením kulminovalo,“ komentoval odborář Bednář.

Novou šéfkou celníků se stala náměstkyně Holá

Z původní sestavy vedení celníků zůstala jen náměstkyně Vendulka Holá, která se od července prozatím postavila do čela úřadu. „Já jsem vždy spojovala svou profesní kariéru s celní správou, nikoli s aktuálním vedením. Jsem profesionálem,“ reagovala pro deník ECHO24.cz Holá, která mezi celníky působí od konce 70. let. Funkci náměstkyně ředitele celníků zastává posledních 18 let.

Mezi celníky se mluvilo v souvislosti s odchodem lidí spjatých s bývalým ředitelem Kašparem o jakémsi paktu mezi ministerskou náměstkyní Alenou Schillerovou a právě Vendulkou Holou. Ta to odmítla s tím, že se jedná o spekulace a že prý nemá mocenské ambice.

„Do výběrového řízení na místo generálního ředitele jsem se nepřihlásila, což zcela vyvrací spekulace ohledně mých mocenských ambicí. S ohledem na profesní kvality a dlouholeté působení ve vedení celní správy jsem byla oslovena paní náměstkyní Schillerovou, zda bych byla ochotná zajistit chod celní správy do jmenování nového ředitele,“ dodala nová prozatímní šéfka celníků.

Tendr na nového ředitele celní správy by měl být ukončen do konce srpna, s obsazením místa ministerstvo počítá od září. Výběrová řízení se vypisují i na uvolněná místa náměstků. Mezitím budou ve vedení fungovat ministerstvem pověření zástupci.

Spekuluje se o tom, že na uvolněné místo ve vedení úřadu by mohl zasednout exšéf ÚOOZ Robert Šlachta. Serveru ECHO24.cz v pátek řekl, že konkrétní nabídku zatím nedostal.