Neslučitelné funkce?

Kraje rozhodnou o Dostálové a Drábové. Chovanec trvá na jejich odvolání

Neslučitelné funkce?
Kraje rozhodnou o Dostálové a Drábové. Chovanec trvá na jejich odvolání

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hned ve dvou krajích se má na počátku týdne rozhodnout o tom, zda je možné zastávat zároveň mandát krajského zastupitele i další vysokou státní funkci. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dal totiž najevo svůj úmysl odvolat královédvorskou zastupitelku Kláru Dostálovou (ANO), pokud tak neučiní její kolegové na pondělním zasedání. Chovancovi vadí, že Dostálová je zároveň náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj. Podobnou nespokojenost projevil u zastupitelky Středočeského kraje a šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové (v kraji za STAN), o jejímž osudu se rozhodne v úterý. Obě ženy už daly najevo, že si chtějí své funkce ponechat.

Královéhradecké zastupitelstvo projednávalo otázku mandátu Dostálové už na svém jednáním v březnu. Tehdy se však rozhodlo ji v zastupitelstvu ponechat. Ministrovi vnitra se však nelíbí, že Dostálová zároveň s krajskou funkcí zastává i post náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj. Chovanec tak kraj požádal o opětovné projednání tohoto bodu. Zastupitelstvo tuto otázku otevře jako mimořádný bod na pondělním zasedání.

Podle Chovance však neexistuje jiná možnost, než Dostálovou funkce v zastupitelstvu zbavit. „S panem hejtmanem jsme o tom hovořili, pan hejtman je připraven zařadit tu věc na jednání zastupitelstva Královéhradeckého kraje a pokud nedojde ke zrušení mandátu, budeme postupovat podle zákona a zrušíme to z moci úřední role ministerstva vnitra a pak nechť rozhodne soud,“ nechal se slyšet Chovanec, který chce celou věc vyřešit co nejrychleji.

O tom, jak budou královéhradečtí zastupitelé hlasovat tentokrát však není předem jasno. Když v březnu odmítli zbavit Dostálovou mandátu, zdůvodnili to tím, že nejsou právně erudovaní k tomu, aby posoudili nesoulad mezi dvěma zákony. Takový vývoj už však Chovanec zopakovat odmítá. Na základě zákona o volbách do krajů by pak Dostálovou zbavil mandátu sám jako ministr vnitra. 

Dostálová si však není vědomá toho, že by se souběžným působením na ministerstvu i v krajském zastupitelstvu jakkoli provinila. „Jako náměstkyně ministryně postupuji v souladu se zákonem o státní službě, který mi funkci neuvolněné zastupitelky umožňuje,“ sdělila deníku Echo24. V celé věci však prý chce nejdříve počkat na rozhodnutí svých kolegů ze zastupitelstva a následnou reakci ministra vnitra. „Teprve následně po dohodě s právními zástupci se případně budu obracet na soud,“ uvedl pro Echo24 Dostálová.

Dostálová povede ANO do sněmovních voleb


Hnutí ANO se však sporem Dostálové s Chovancem příliš rozhodit nenechá. Krajský sněm hnutí totiž v neděli rozhodl o tom, že Dostálová povede kandidátku na Královéhradecku do letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí musí ještě posvětit celostátní předsednictvo. 

Dostálová byla lídrem ANO i pro loňské říjnové krajské volby, které ANO jednoznačně vyhrálo se ziskem 25 procent hlasů.

„Vyhráli jsme o parník, ale naši konkurenti se ještě před volbami domluvili za našimi zády a poskládali to i bez nás. O to větší motivaci mám teď uspět znovu. Věřím, že lidé nezapomněli,“ řekla ČTK ke své sněmovní kandidatuře Dostálová.
Klára Dostálová a Dana Drábová - Foto: koláž Echo2

 

Problém má i Drábová

Podle Chovance je ve stejné situaci jako Dostálová i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která je středočeskou zastupitelkou. Poprvé středočeští zastupitelé věc řešili počátkem března, kdy bod o odvolání Drábové odmítli zařadit na program. Znovu by měli hlasovat 25. dubna. I zde se celou věcí zabývá krajské zastupitelstvo na Chovancův podnět, ministr vnitra na neslučitelnost funkcí u Drábové upozornil osobně dopisem krajské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové. 

Drábová se však svého místa v zastupitelstvu vzdát nehodlá. „Já bych rezignovala dávno, protože mě to věru nebaví, ale na druhou stranu ta rezignace znamená, že není o co se soudit. Ani o výklad zákona, ani o nic jiného,“ sdělila Drábová ČTK. Sama žádné kroky činit nechce, vývoj událostí ji moc netěší. „Vnímám to jako nepříjemnou osobní záležitost, ale takhle se v tomhle státě tvoří zákony. Tak to je,“ dodala. Hnutí STAN, za které Drábová v zastupitelstvu figuruje, už avizovalo, že se hodlá o její mandát soudit a získat rozsudek fungující pro tyto případy jako precedent.

Problém s konfliktem funkcí řešili kromě Dostálové s Drábovou i další krajští zastupitelé. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili. Náměstek ministryně školství Robert Plaga se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak Jana Vildumetzová raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou. Hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) již dříve oznámil, že Královéhradecký kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, aby bylo v otázce neslučitelnosti funkcí jasno.