Skandál na Slovensku

Neonacistická symbolika. Kotleba věnoval 1488 euro handicapovaným

Skandál na Slovensku
Neonacistická symbolika. Kotleba věnoval 1488 euro handicapovaným

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda slovenské krajně nacionalistické parlamentní strany Marián Kotleba 14. března k výročí vzniku Slovenského štátu rozdával šeky na charitu se 1488 eury. Čísla 14 a 88 jsou přitom známými neonacistickými symboly, které odkazují k nacismu a osobě Adolfa Hitlera. Ľudová strana naše Slovensko k tomuto podle nich „nezpochybnitelnému mezníku v dějinách“ uspořádala galavečer v Banské Bystrici, kde je Kotleba županem, a kam podle zveřejněných informací dorazilo až 400 hostů.

„Každý národ a stát si s úctou připomíná den, kdy získal samostatnost. Ve slovenských dějinách je takovým nezpochybnitelným mezníkem 14. březen 1939. Vzpomínkové slavnosti na naši první slovenskou státnost a na našeho prvního, a doposud jediného skutečného slovenského prezidenta Jozefa Tisa, začínají jako už tradičně na Martinském hřbitově v Bratislavě,“ píše v prohlášení strana, která informace o oslavách uveřejnila na Facebooku i na svém webu.

Součástí celé akce byla i charita, na níž podle informací na webu poslanci i asistenti vybrali až 4500 Eur. Ačkoliv je strana mohla rozdat v jakkoliv velkých částkách, vybrala si zrovna částky 1488. Strana sama na Facebooku i na svých internetových stránkách zveřejnila fotografie, jak šeky handicapovaným i rodinám předává. Částka 1488 eur je symbolickým odkazem na neonacismus a na osobu Adolfa Hitlera.

Číslo 14 do veřejného prostoru přivedl americký neonacista a rasista David Lane, který byl USA odsouzen ke 190 letům odnětí svobody. Ve vězení také zemřel. Číslo 14 uvádí počet slov anglické věty, která je jakýmsi mottem amerických neonacistů (We must secure the existence of our people and a future for white children). Číslo 88 označuje 8 písmeno v abecedě, tedy H a neonacisté tím oslavují nacistický pozdrav Heil Hitler.

Fašistický Slovenský štát vznikl 14. března 1939, kdy slovenský sněm vyhlásil nezávislost na Československé, tzv. druhé republice. Ústava na Slovensku po dobu dalších 6 válečných let zajišťovala dominantní postavení Hlinkově slovenské ľudové straně, která i s pomocí svých organizací jako byly Hlinkova garda či Hlinkova mládež ovlivňovala společnost. Slovensko během druhé světové války aktivně podporovalo nacistický režim Adolfa Hitlera a zapojilo se i do tzv. konečného řešení židovské otázky. A právě k této době se Kotlebova strana odkazuje a k fašistickému kolaborujícímu Slovensku se hrdě hlásí.
Galavečer 14. března 2017 – Marián Kotleba předává šek - FOTO: Printscreen Youtube / Naše Slovensko

 

, ren

21. března 2017