Exekuce: Hrad musí zaplatit 100 tisíc za Peroutku do 3 dnů, neomluvil se
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Exekutor uložil prezidentské kanceláři pokutu 100 tisíc korun za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Pokud Hrad do tří dnů nezaplatí, může mu exekutor obstavit účet. Informaci České televize potvrdil právník Peroutkovy vnučky František Vyskočil. Exekutor podle něj zvolil nejvyšší možnou pokutu s tím, že stát by měl být prvním z těch, kdo respektují pravomocná soudní rozhodnutí.
Peroutkově vnučce Terezii Kaslové přiznaly soudy nárok na omluvu za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku „Hitler je gentleman“ a výroku „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Hrad se však ve stanovené sedmidenní lhůtě od právní moci rozsudku pražského městského soudu neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut.
„Soudní exekutor pověřený Obvodním soudem pro Prahu 1 vydal dnešního dne exekuční příkaz ke splnění povinnosti,“ uvedl Vyskočil. Uložená pokuta má prezidentskou kancelář donutit k omluvě. Hrad by mohl dostávat pokuty opakovaně, dokud by verdiktu nevyhověl. Vyskočil ale už dříve uvedl, že Kaslová podá návrh pouze jednou.
„V tuto chvíli posuzují legislativci Kanceláře prezidenta republiky právní stav. Jiné sdělení k věci nemám,“ napsal v textové zprávě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán už dříve webu Českého rozhlasu potvrdil, že pokud bude pokuta nařízena, uhradí ji Kancelář prezidenta republiky ze svého rozpočtu. Hrad se má omluvit jednak osobním dopisem zaslaným Kaslové, jednak vyvěšením omluvy na svém webu po dobu 30 dnů.
Exekutor podle Vyskočila ve svém příkazu uvedl, že nelze odhlédnout od toho, že tím, kdo zasáhl do osobnostní sféry žalobkyně, byl stát – tedy ten, kdo této sféře sám přiznává ochranu. Právě stát by měl přitom vytvářet podmínky pro to, aby do osobnostní sféry zasahováno nebylo. Podle exekutora „je s podivem“, že stát nerespektuje povinnost uloženou soudem. Nejsnazším způsobem obstavení účtu je sdělení příslušné bance, že nesmí nakládat s uloženými penězi do výše obstavené částky. Banka se musí řídit exekučním příkazem.
Existenci článku „Hilter je gentleman“ se Hradu nepodařilo doložit, podle historiků jej Peroutka nenapsal. Zeman i nadále trvá na tom, že text četl a že se proto těžko může omlouvat za to, že článek neexistuje. Autorem výroku o vytí s vlky je novinář Jan Stránský, za tuto chybu ale soud omluvu nenařídil.
Za prezidentovy výroky se má podle rozsudku omluvit Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře – nikoli Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba. I uloženou pokutu má proto zaplatit stát ze svého rozpočtu. „Klíčové je pravomocné rozhodnutí soudu, podle kterého se musí omluvit prezidentská kancelář,“ potvrdil ústavní právník Jan Kudrna.
Kauzou Peroutka se bude zabývat ještě Nejvyšší soud, protože jak Kaslová, tak i prezidentská kancelář podaly dovolání. Hrad zdůvodnil krok tím, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob. Kaslová se zase chce domoci omluvy ve větším rozsahu.