co se postaví v Letňanech?

Letňany jablkem sváru. Vyroste na okraji Prahy nemocnice, nebo vládní čtvrť?

co se postaví v Letňanech?
Letňany jablkem sváru. Vyroste na okraji Prahy nemocnice, nebo vládní čtvrť?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) by si přál vybudovat na severu Prahy novou moderní nemocnici, jenže se jedná o parcelu, na které by chtěl budovat i premiér Andrej Babiš (ANO) svoji „vládní čtvrť“. Pražská koalice se podle primátora shoduje na tom, že vybudování nové nemocnice bude levnější a efektivnější než oprava nevyhovující Nemocnice na Bulovce. S variantou nemocnice má však problém středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová (ANO), která se obává, že by ekonomicky ohrozila krajská zařízení.

Hejtmanka s Babišem o letňanské nemocnici mluvila v sobotu a dohodli se, že se společně sejdou ještě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Oba chce seznámit se statistickými údaji a navrhnout řešení, konkrétní být ale nechtěla. Už minulý týden se ve sněmovně sešla také s ministrem Vojtěchem. „Říkala jsem mu o našem postoji. Ví, že chceme být zahrnuti do vyjednávání,“ dodala.

Výstavba nového zařízení v Letňanech by podle hejtmanky znamenala pro středočeské nemocnice odliv pacientů a problémy s nedostatkem zdravotnického personálu. Potíže by přinesla hlavně oblastní nemocnici v Mladé Boleslavi a částečně i zařízením v Kladně a Kolíně. Ředitelé krajských nemocnic, s nimiž se hejtmanka v posledních dnech setkala, její obavy údajně potvrdili.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba by měl novou nemocnici postavit i provozovat stát. Mohla by nahradit Nemocnici Na Bulovce, která kvůli rozdělení na více pavilonů a umístění v kopci nevyhovuje požadavkům moderní péče. Nemocnici provozuje ministerstvo, město vlastní dvě třetiny areálu. Podle Hřiba se ekonomicky nevyplatí do nevyhovujícího areálu investovat značné prostředky, které kvůli špatnému stavu vyžaduje. Pokorná Jermanová vidí nebezpečí v tom, že nová nemocnice by měla větší kapacitu než Bulovka.

Jaká je však shoda mezi koaličními partnery? V koaliční smlouvě totiž o výstavbě nové nemocnice není zmínka. Mluví se pouze právě o rekonstrukci Bulovky: „Vyjednáme s ministerstvem zdravotnictví plán a podmínky rekonstrukce areálu Nemocnice Na Bulovce tak, aby prostředí odpovídalo špičkové pražské klinice.“

Primátor Zdeněk Hřib však tvrdí, že se koalice v otázce shoduje. „Na vhodnosti vybudování nemocnice v Letňanech je v koalici shoda. I podle zkušenosti ze Zlína se ukazuje, že to je pro nemocnici vhodnější než několikaletá rekonstrukce pavilonu za provozu. Podmínkou je samozřejmě kladný postoj ministerstva a plné financování projektu ze strany státu,“ uvedl Hřib pro Echo24.

Otevřený dopis Babišovi a Vojtěchovi

Vybudování nové nemocnice by ocenil i lékař ze Všeobecné fakultní nemocnice Michal Šotola, který zaslal premiérovi Babišovi a ministru Vojtěchovi otevřený dopis. Popisuje v něm složité podmínky své nemocnice v centru města: „Většina klinik, oddělení a ústavů se rozkládá v pavilonech, které jsou dílem z doby Josefa II. z 18. a 19. století. Jsou to krásné, ale zanedbané a památkově chráněné budovy s vysokými stropy, netěsnícími okny, úzkými dveřmi a velmi mizernými výtahy, kudy je často těžké projet s lůžkem. Památková ochrana prakticky vylučuje smysluplnější úpravy. Náklady na nezbytné opravy, údržbu a částka vynaložená na energie představují jistě nemalou sumu, přesto se stavební stav budov daří zlepšovat jen velmi pomalu.“

Lékař by si proto představoval, že právě jeho nemocnice se do nového areálu přesune: „Tato nemocnice má heslo ‚Jistota moderní medicíny‘. Slova úplně nelžou, protože díky obrovskému nasazení zdravotníků a spolupráci s 1. lékařskou fakultou se často podaří zázraky, ale zdravotní péči ve 21. století si představuji jinak. O dopadu prostředí nemocnice na její zaměstnance raději pomlčím. Jsem tedy všemi deseti pro dislokaci nemocnice do nově a na míru vybudovaného areálu, který by mohl být vybudován namísto zvažovaného vládního administrativního centra, třeba ve zmiňovaných Letňanech.“

„Stát by za jeho vybudování a uvedení do provozu nemusel zaplatit ani korunu. Ostatně už před mnoha lety mnohými nenáviděný a vysmívaný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek o přesunu uvažoval. Stačilo by výměnou za klíče od nového areálu a prostředků na jeho provoz na několik let nabídnout uvolněný stávající nemocniční areál v centru města,“ dodal.

V minulosti se v Praze opakovaně mluvilo o vzniku takzvané metropolitní nemocnice, kterou by provozovalo město. To na rozdíl od jiných krajů žádnou nemocnici nemá, pouze Praha 1 s finančním přispěním magistrátu provozuje Nemocnici Na Františku.

Na stejné parcele by přitom premiér Andrej Babiš (ANO) rád vybudoval administrativní „vládní“ čtvrť, se kterou naopak nesouhlasí pražský primátor. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) před pondělním zasedání vlády Babišův nápad podpořil. Projekt nemocnice však taktéž připouští. „Myslím si, že se oba projekty nemusí vylučovat a je třeba o nich vést debatu,“ uvedl Staněk pro Echo24.

Ve středu 30. ledna proběhne ve Strakově akademii druhé setkání Babiše s Hřibem k investičním záměrům v Praze. Premiér bude primátorovi znovu prezentovat svojí představu administrativního komplexu v Letňanech.

 

Vojtěch Šeliga