Asadová má dvojí občanství

Odeberte Asadově manželce britské občanství, žádají poslanci

Asadová má dvojí občanství
Odeberte Asadově manželce britské občanství, žádají poslanci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Asma Asadová, manželka syrského diktátora Bašára Asada, má dvojí občanství – britské a syrské. Britům se ale přestává líbit, že na sociálních sítích stále aktivně podporuje svého manžela, a to i přes nedávný útok sarinem na syrské obyvatele. Britští poslanci proto požádali ministryni vnitra Amber Ruddovou, aby zasáhla a Asadově manželce britské občanství sebrala.

„Stalo se z něj monstrum a myslím, že je čas, abychom šli po Asadovi a jeho síti propagandistů. Paní Asadová se svým dvojím občanstvím je propagandistkou jeho vražedného režimu,“ řekl podle CNN konzervativní poslanec Nadhim Zahawi. Spolu s liberálním demokratem Tomem Brakem tak požádal ministryni vnitra Amber Ruddovou, aby Asmu Asadovou zbavila britského občanství.

Asma Asadová se narodila v Londýně, kde vystudovala vysokou školu a pracovala v bankovnictví. V roce 2000 si vzala Bašára Asada, se kterým má tři děti. Nyní jednačtyřicetiletá Asadová má tak jak britské, tak i syrské občanství.

Rozhořčení britských poslanců přichází poté, co Asadová na sociálních sítích podpořila svého manžela, když ho svět odsoudil za dubnový chemický útok sarinem v Idlibu. Poté, co Američané provedli odvetný útok, Asadová napsala na internet: „Prezidentský úřad Syrské arabské republiky je přesvědčený, že to, co Amerika udělala, byl nezodpovědný čin, který jen odráží jejich krátkozrakost, omezený pohled, politickou a vojenskou slepotu vůči realitě, a naivní pokračování v horečné falešné propagandistické kampani.“ Sýrie stále odmítá vinu za chemický útok.

Svým prohlášením však Asadová rozčílila Brity. „První dáma Sýrie se nechová jako soukromá osoba, ale jako mluvčí syrského prezidenta. Boris Johnson vyzval ostatní země, aby v Sýrii zasáhly, ale britská vláda může říct Asmě Asadové, aby přestala zneužívat svou pozici k obhajobě barbarských činů, nebo bude zbavena občanství,“ řekl podle The Guardian Tom Brake.

, ly