Podnikatelé se brání

Živnostníci proti udávání: Štěch chce zemi přetvořit ve veřejný tribunál

Podnikatelé se brání
Živnostníci proti udávání: Štěch chce zemi přetvořit ve veřejný tribunál

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Proti výrokům předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) se ostře ohradila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Štěch ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas Plus prohlásil, že lidé by měli hlásit své sousedy podnikatele, pokud mají podezření, že jsou zapojeni do tzv. švarcsystému. Podle asociace by to přetvořilo zemi ve „veřejný tribunál“.

„Navrhovaný režim, založený na tom, že se občané budou vzájemně udávat, je jak z technického, tak sociálního hlediska tím nejhorším možným řešením. Při počtu jednoho milionu OSVČ by se stala naše země veřejným tribunálem, v rámci kterého by se vyřizovaly sousedské spory naprosto originálním způsobem, nemluvě o tom, že by příslušné orgány byly zavaleny velkým množstvím upozornění, udání či podezření. Faktická kontrola a prověření by se nedala kapacitně zvládnout, pokud by se zásadně nenavýšil počet státních úředníků,“ uvedla asociace ve své tiskové zprávě.

Štěch řekl, že je potřeba bojovat proti těm podnikatelům, kteří systém zneužívají k tomu, aby měli menší odvody na sociálním a zdravotním pojištění než řadoví zaměstnanci. Na ty, co systém zneužívají, by měli upozorňovat i jejich sousedé. „Jde tady o to, abychom k sobě byli nároční a spravedliví a vytvořili ve společnosti atmosféru podobnou jako v Dánsku. Tam když je někdo nezaměstnaný, a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí,“ řekl Štěch v rozhovoru pro Český rozhlas. 

Štěch ve středečním rozhovoru pro Český rozhlas Plus prohlásil, že lidé by měli hlásit své sousedy podnikatele, pokud mají podezření, že jsou zapojeni do tzv. švarcsystému. Podle asociace by to přetvořilo zemi ve „veřejný tribunál“ - FOTO: Printscreen Česká televize

Předseda asociace Karel Havlíček se nyní plánuje se sejít s představiteli všech hlavních senátních stran a bude po nich žádat konkrétní kroky proti Štěchovi. „Nepřijatelný přitom není názor předsedy Senátu, na ten má nepochybně právo, nepřípustná jsou řešení, která navrhuje. Ta jsou dle našeho názoru neefektivní a navíc nebezpečná,“ uvedl Havlíček.

Nejde o první spor mezi předsedou Štěchem a AMSP ČR. Minulý týden Štěch na odborovém sjezdu KOVO uvedl, že by se měli zvýšit odvody pro živnostníky, což by podle něj přetvořilo desetitisíce „pseudopodnikatelů“ na zaměstnance. Po tomto výroku AMSP ČR vyzvala Štěcha k rezignaci.

, ošm

22. června 2017