Nádech sci-fi. Začal největší veletrh výpočetní a digitální techniky

Nádech sci-fi. Začal největší veletrh výpočetní a digitální techniky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V německém Hannoveru začal v neděli večer největší světový veletrh výpočetní a digitální techniky CeBIT. Akci, na níž by se do pátku mělo přijít podívat na 200 000 návštěvníků, zahájily projevy, které přednesli japonský premiér Šinzó Abe a německá kancléřka Angela Merkelová.

„Zažijeme tady spoustu věcí, které jsme dříve znali jen ze science-fiction,“ nechala se slyšet šéfka německé vlády. Na návštěvníky veletrhu čekají letos mimo jiné humanoidní roboti, bezpilotní letouny nebo samořízená auta.

Právě samořízeným autobusem, který bude po areálu vozit hosty, by se Merkelová ráda svezla, jako kancléřka musí ale mít vždy řidiče, poznamenala v odlehčeném tónu. Stejně jako japonský premiér, s nímž si v pondělí část veletrhu projde, vyjádřila přesvědčení, že digitalizace a stále větší propojení je budoucností hospodářství. Evropa na tomto poli dosud postupovala často pomalu, míní.

Letošní ročník veletrhu, který se v Hannoveru koná od roku 1986, se nese ve znamení motta „digitální ekonomika – žádné hranice“. Téměř bez hranic je i široká škála témat, na které se veletrh zaměřuje. Nechybí umělá inteligence, internet věcí a internetová bezpečnost, cloudové služby, mobilní sítě 5G, virtuální realita, 3D tisk nebo bezpilotní stroje.

Vzhůru do světa fantazie. - Foto: CeBit

Právě jejich přehlídka čeká návštěvníky v otevřené části areálu výstaviště. Budou moci sledovat nasazení dronů v konkrétních modelových situacích – například při zásahu na ropné plošině nebo při údržbě solárních panelů. Své bezpilotní stroje a s nimi spojené technologie v Hannoveru ukáže více než 30 společností.

Vystavovatelů se v Hannoveru představí celkem více než 3000 ze 70 zemí. Nechybí mezi nimi přes 400 start-upů, tedy začínajících firem, nebo 120 společností z Japonska, které je letos partnerskou zemí veletrhu.

Týdenní vstupenka zakoupená v předprodeji přijde na 56 eur (1513 Kč), přímo na místě je možné ji pořídit za 61 eur (1648 Kč).