Při útoku na člun s uprchlíky u Jemenu zemřelo 33 Somálců

Při útoku na člun s uprchlíky u Jemenu zemřelo 33 Somálců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při útoku na člun u jemenského pobřeží přišlo o život 33 somálských uprchlíků. Oznámily to v pátek úřady v jemenském přístavu Hudajdá, který kontrolují šíitští povstalci. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) mířili z Jemenu do Súdánu, což ale jemenské zdroje nepotvrdily. Asi 80 lidí z člunu se zachránilo. Do nemocnic v jemenském přístavu Hudajdá bylo dopraveno kromě 33 mrtvých také 35 osob zraněných.

Incident se stal podle jemenské pobřežní hlídky ve čtvrtek pozdě večer. Lidé na člunu u sebe měli podle agentury Reuters doklady UNHCR.

Zdroje v přístavu Hudajdá oznámily, že loď, která uprchlíky přepravovala, dorazila do přístavu a že podle zásahů obětí a zraněných se dá soudit, že na ně útočníci stříleli z lehkých zbraní. Podle agentury AFP to zřejmě vylučuje letecký útok. Jemenská agentura Saba, kterou kontrolují šíité, ale ohlásila, že na plavidlo útočilo letectvo arabské koalice, která se účastní jemenských bojů.

AFP oznámila, že několik desítek přeživších a také tři jemenští převaděči byli odvezeni do věznice.

Plavidlo se dostalo do palby v blízkosti úžiny Báb al-Mandáb, spojující Adenský záliv s Rudým mořem. Zatím není jasné, zda uprchlíci směřovali do Jemenu, nebo zda se snažili z Jemenu dostat.

Námořník, který patřil k posádce člunu, Reuters řekl, že 80 uprchlíků se zachránilo.

V oblasti úžiny Báb al-Mandáb se loni odehrálo několik incidentů. Úžinou vede trasa ropných tankerů.

ilustrační foto - shutterstock

Jemen je od podzimu 2014 dějištěm bojů mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami, které od roku 2015 podporuje arabská letecká koalice. Konflikt má přes 7000 obětí a vyvolal v zemi rozsáhlou humanitární krizi. I přes to do Jemenu stále proudí uprchlíci z východní Afriky, kteří prchají před bídou ve vlastních zemích. Na jihu Jemenu je několik táborů se somálskými uprchlíky.

V oblasti přístavu Hudajdá pokračují boje a v uplynulých 24 hodinách v nich přišlo o život 32 lidí.

,

17. března 2017