Politický důchod

Schröder bude působit v čele Rosněftu. Škodí tím ale své straně SPD

Politický důchod
Schröder bude působit v čele Rosněftu. Škodí tím ale své straně SPD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder má stanout v čele dozorčí rady ruského ropného koncernu Rosněfť. Bývalý lídr strany SPD ihned začal odmítat kritiky a trvá na tom, že vstup do společnosti je pouze zcela na něm. Schröder také velmi často připomíná důležitost dobrých vztahů s Ruskem a o východní zemi tvrdí, že je německým největším sousedem, uvádí Deutsche Welle.

Bývalý kancléř Gerhard Schröder, který byl v úřadu v letech 1998 až 2005, byl za spolupráci a vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem již odměněn – krátce po odchodu z vlády – křeslem ve vedení společnosti plynovodu Nord Stream.

V současnosti v čele dozorčí rady Rosněfti je Putinův poradce Andrej Bělousov. Schröderův postup řada německých politiků kritizuje, a to včetně kancléřky Angely Merkelové. Bývalý kancléř švýcarskému listu Der Blick řekl, že netuší, proč mu Rosněfť funkci nabídla. „Já to ale udělám. Jde o můj život a v něm rozhoduji já, ne německý tisk,“ řekl podle Deutsche Welle na akci před volbami v jeho bývalé SPD na severu Německa v Rotenburg.

Za svůj postoj schytal tvrdou kritiku také od šéfa SPD Martina Schulze. Ten také stojí za sankcemi, které na státní společnost Rosněft uvalily členské země po protiprávnímu připojení ukrajinského poloostrova k Rusku.

Schröderův postoj ale přidělává nepříjemné starosti sociálnědemokratické straně SPD. „Určitě je to poškozuje. Najednou vybočuje z toho evropského postupu vůči Rusku, za kterým samozřejmě SPD stojí,“ řekl pro Český rozhlas Plus Vladimír Handl z katedry německých a rakouských studií z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Handl se také podivuje nad jeho motivací, po odchodu z čela jedné ze světových politických funkcí. „Působení bývalého kancléře a bývalého předsedy SPD je prostě politicky bizarní a pro SPD velice nepříjemné. Využívají to hlavně jeho oponenti. Poukazují na to, že SPD není úplně jasná k přístupu k Rusku a vytvářejí určitý tlak na ministra zahraničních věcí Sigmara Gabriela. Ne v této otázce, ale dávají to do kontextu s tím, že v červnu proběhla nepříliš objasněná schůzka mezi Gabrielem a Putinem v Petrohradě. Na této schůzce byl částečně přítomen i Gerhard Schröder. O té schůzce ale není vlastně téměř nic známo,“ řekl pro Český rozhlas Plus Vladimír Handl.

Schröder ale podobné spekulace odmítá. „Stojím za tím, co jsem řekl už dříve. Že není rozumné izolovat našeho velkého ruského souseda jak politicky, tak ekonomicky,“ řekl bývalý kancléř.

Bývalý kancléř Gerhard Schröder v roce 2010 - Foto: spolková vláda

 

red , ls