Veteráni, političtí vězni, přeživší Lidic. O nový spolek je zájem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do nově vzniklého spolku připomínajícího odboj, který zakládá vyloučená členka kritizovaného Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Gabriela Havlůjová, se rozhodlo přestoupit 90 procent členů zrušené kladenské buňky. Členská základna nově vzniklého spolku bude silná – budou v něm političtí vězni, váleční veteráni či přeživší z Lidic.
Čas na rozmyšlenou měli členové zrušené kladenské buňky do dnešního dne, přičemž většina se rozhodla vstoupit do nově vzniklého spolku, který se bude jmenovat Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Jen čtyři členové chtěli zůstat v ČSBS, a proto přestoupili do lidické organizace. „Nový spolek v tuto chvíli čeká na zapsání stanov u soudu a zakládající členové zatím evidují přihlášky zájemců,“ uvedla pro server Echo24.cz Havlůjová.
ČSBS opustila a do nového přestupuje například jedna z posledních pamětnic, která přežila vypálení Lidic, Miloslava Kalibová. Spolu s ní přechází také její dcera a tři vnučky. Dále například Jiří Schmied, který během 2. světové války strávil několik let v Terezíně kvůli tomu, že s otcem poslouchali rozhlas z Londýna, Bohumil Harák, který se účastnil ozbrojených bojů na konci války, Matylda Klapalová, jejíž manžel byl členem protifašistického odboje a oba proto byli zatčeni a vyslýcháni gestapem nebo válečná veteránka, která se zapojila za druhé světové války do partyzánského hnutí, Olga Mauelová.
Do nového svazu vstupuje také válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský. Ten odešel ze svazu bojovníků na protest poté, co vyloučili Havlůjovou. Vranský také dlouhodobě kritizoval předsedu svazu Jaroslava Vodičku kvůli nehospodárnému nakládání s penězi. Například mu vyčítal, že používá vůz Škoda Superb s řidičem i pro soukromé účely. Vodička je přitom kritizovaný také kvůli své komunistické minulosti. Zatajil totiž, že byl dvakrát členem komunistické strany a také že byl agentem Veřejné bezpečnosti.
O založení nové organizace se rozhodlo na začátku listopadu. Spolek bude pokračovat v činnostech, které do té doby dělala kladenská buňka. Tu ČSBS v polovině října na zasedání ústředního výboru zrušil a současně vyloučil Havlůjovou za to, že kritizovala Vodičku a způsob jeho vedení svazu v médiích. Kladenští členové sice vyloučeni nebyli, většina z nich ale neměla zájem ve svazu setrvat, proto se rozhodli založit nový spolek.
Způsob, jakým ke zrušení kladenské buňky a vyloučení Havlůjové došlo, totiž řada lidí hodnotila jako nedemokratický a někteří jej dokonce přirovnali k procesům z 50. let. Právě nedemokratické jednání svazu vedlo k odchodu řady významných členů. Jako první ze svazu vystoupil válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský, který se přímo na zasedání ústředního výboru zastal Havlůjové. Poté následovala celá řada významných osobností prvního, druhého i třetího odboje.