Novou správkyní Hongkongu je Carrie Lamová, favoritka Pekingu

Novou správkyní Hongkongu je Carrie Lamová, favoritka Pekingu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Novou vůdkyní Hongkongu se stala někdejší vysoká představitelka hongkongské vlády Carrie Lamová. Zvolila ji v neděli 1194členná komise, v níž převažují přívrženci čínské vlády v Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters.

Zvolení Lamové, která byla donedávna druhou nejvyšší činitelkou Hongkongu, se očekávalo. Podle médií se totiž těšila největší přízni centrální vlády v Pekingu.

Prodemokratičtí aktivisté hlasování kritizovali jako nesvobodné. Již v sobotu demonstrovalo proti „vměšování“ Pekingu do voleb několik stovek lidí. Jiní prodemokratičtí aktivisté umístili na skálu nad městem obří transparent s nápisem „Žádám všeobecné volební právo“.

Dnes se před místem konání volby sešli na demonstracích prodemokratičtí aktivisté a stoupenci Pekingu. Stovky policistů je držely od sebe, aby nedošlo ke střetům, napsala agentura AP.

Mnozí lidé se obávají, že Carrie Lamová bude pokračovat v tvrdé politice silně pročínského dosavadního správce Leung Čchun-jinga. Leung již dříve oznámil, že nebude kandidovat na další volební období, údajně z rodinných důvodů.

Podle analytiků citovaných agenturou AP je pravděpodobné, že ho čínská vláda vyzvala, aby odstoupil a uvolnil tak místo oblíbenějšímu politikovi. Leung v roce 2014 nařídil zásah slzným plynem proti účastníkům demonstrací, kteří v počtu desítek tisíc zaplavili ulice a požadovali zcela svobodné volby správce.

Od té doby, co se bývalá britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997 pod správu Číny, Peking postupně posiluje kontrolu nad tímto územím, ačkoli slíbil zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie - foto: pixabay.com

Protikandidátem Lamové byl podstatně oblíbenější bývalý ministr financí John Tsang, který patří rovněž k propekingským politikům, ale podle analytiků není tak těsně napojen na Peking jako Lamová. Třetím uchazečem byl někdejší soudce Woo Kwok Hing.

Od té doby, co se bývalá britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997 pod správu Číny, Peking postupně posiluje kontrolu nad tímto územím, ačkoli slíbil zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie.

,

26. března 2017