Novela zákoníku práce nic neřeší. Spíš nahrává korupci, zní kritika
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po kauze Rohlik.cz, po níž bylo vyhoštěno několik desítek cizinců, se rozvířila diskuze, jak se postavit k ilegálním pracovníkům z ciziny. Řešením by měla být novela zákoníku práce, která se má vypořádat s pochybnými pracovními agenturami. TOP 09 ale nevěří, že by novela cokoliv vyřešila.
Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince. Další novela se podle ministra vnitra Milana Chovance týká pochybných pracovních agentur. „Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než 2000 agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo,“ řekl. Novela by proto měla zakládání nových agentur do jisté míry ztížit.
„Tvářit se, že novelou vyřešíme ty, kteří obcházejí zákon, je určitou neznalostí toho, co předkládají,“ kritizuje ale legislativní změny místopředsedkyně TOP09 Markéta Adamová. Podle ní novela postihuje především legální pracovní agentury, které mají povolení k činnosti, a problém s pochybnými zaměstnavateli naopak nijak neřeší.
Jako slabé články novely uvádí půlmilionovou kauci pro startující pracovní agentury, stejně tak jako přísnější pravidla pro zaměstnance pracovních agentur než u běžných firemních pracovníků. „Jako kdybyste legální směnárny čím dál více regulovali a vydávali to za boj proti ilegálním směnárníkům. Je to absolutní nonsens. Měli by si nastudovat, co předkládají,“ dodává.
Podobně kriticky vidí i komplikované zařazování Ukrajinců na český trh práce. „Kolem systému, který umožňuje Ukrajincům u nás pracovat, bují obrovská korupce. Je obtížné se do něj dostat a také je to velmi zdlouhavé. Vyřizování víza trvá i půl roku.“ říká místopředsedkyně TOP09.
Žadatelé o pracovní vízum tak mnohdy nemají možnost se bez úplatků do systému vůbec zařadit. „Vláda neumí systém zpružnit a udělat opravdu funkčním. V tomto směru nepomáhá dostatečně pracovníkům z ciziny a tím pádem ani našemu pracovnímu trhu a zaměstnavatelům. Rozhodně to není obhajoba nelegálního zaměstnávání, na druhou stranu chápu, že zaměstnavatelé nemají už pomalu odkud brát,“ pokračuje poslankyně.
Nezaměstnanost je nízká, chybí ale lidi
Současné snahy vlády o novelizaci pracovního práva jsou pro pracovní trh rizikem. „Vedou k ještě většímu sešněrování trhu zbytečnými pravidly. Pracovní právo musí poskytovat zaměstnancům přiměřenou ochranu a zároveň má umožnit zaměstnavatelům rychle reagovat na potřeby jejich podnikání,“ dodává poslankyně.
„Je třeba si uvědomit, že jsme dosáhli tak nízké nezaměstnanosti, že lidi, kteří by chtěli pracovat, už pracují, nebo si tu práci jednoduše najdou. Teď se tedy zaměstnavatelé nacházejí v nelehké situaci – jestliže firmám opravdu chybí kolem 140 tisíc zaměstnanců, kteří jsou nedostatkoví už i u nekvalifikovaných profesí, nemají zaměstnavatelé jinou možnost než sáhnout po lidech z ciziny,“ řekla Adamová.
Pozornost o ilegální pracovníky odstartovala akce na začátku v března, při níž policisté zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz 85 lidí, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. „Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie,“ uvedl Chovanec.
Policie při třídenní kontrolní akci odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. Dalších 31 cizinců v zemi pobývalo nelegálně. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění. Výsledky kontrolní akce podle Chovance ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce. Někteří z nich měli i falešné doklady.