Vztahy Berlína s Moskovou

Německo by v zájmu vztahů s Ruskem mělo akceptovat anexi Krymu, tvrdí šéf FDP

Vztahy Berlína s Moskovou
Německo by v zájmu vztahů s Ruskem mělo akceptovat anexi Krymu, tvrdí šéf FDP

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německo by v zájmu zlepšení svých vztahů s Ruskem možná mělo akceptovat ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym jako „dlouhodobé provizorní uspořádání“, soudí předseda německé Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner. Nutné jsou podle něj takové nabídky, aby ruský prezident Vladimir Putin mohl změnit svou politiku, aniž by ztratil tvář, řekl šéf liberálů periodikům mediální skupiny Funke. V dané souvislosti zdůraznil důležitost dobrých vztahů s Moskvou pro Německo i Evropskou unii.

„Bezpečnost a blahobyt v Evropě závisejí i na vztazích s Moskvou,“ řekl Lindner. „Abych vyslovil tabuizovaný názor: obávám se, že napřed bude nutné uznat Krym jako trvalé provizorium,“ rozvedl svůj postoj.

Německo-ruské vztahy jsou od vypuknutí ukrajinské krize před třemi lety těžce poznamenané, připomněla agentura DPA. Poté, co Rusko vojensky obsadilo a anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstalce na východě Ukrajiny, EU zavedla v roce 2014 první protiruské hospodářské sankce. Naposledy v pátek je ještě rozšířila na tři další Rusy včetně náměstka ministra energetiky Andreje Čerezova a tři ruské firmy. Podnětem k tomuto kroku se stalo oznámení německé firmy Siemens, že na základě vlastního vyšetřování zjistila, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobila pro jeden z projektů v Rusku, se proti její vůli ocitly právě na Krymu. Na Krym ale nelze v důsledku sankcí dodávat technologie pro energetický sektor.

Konflikt kolem Krymu se bude muset „zapouzdřit“, aby se dosáhlo pokroku na jiných místech,“ řekl Lindner. „Musíme se dostat ze situace, kdy se nacházíme ve slepé uličce“.

Lindner také vyzval k vyváženějšímu přístupu ke zmírňování sankcí proti Rusku. Odměňovány by podle něj měly být i pozitivní mezikroky zaměřené na plnění minských dohod z února 2015 a nemělo by se čekat na jejich úplné splnění. Dohody dojednané během čtyřstranných jednání v Minsku měly ukončit konflikt na východě Ukrajiny, Moskva a Kyjev se ale vzájemně obviňují z jejich sabotování.

„Potřebujeme dnes více dialogu a kreativity v našich vztazích,“ řekl předseda liberálů. Lindnerova FDP by se podle aktuálních průzkumů měla v zářijových volbách dostat do parlamentu a představuje jednoho z možných koaličních partnerů pro favorizovanou konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Ilustrační foto - Shutterstock

 

,