Zažaluje Dolní Sasko automobilku Volkswagen?

 
Zažaluje Dolní Sasko automobilku Volkswagen?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda sociálních demokratů (SPD) a Zelených v Dolním Sasku (Niedersachsen) se začíná dostávat pod další tlak kvůli koncernu Volkswagen, který sídlí v tamním Wolfsburgu. Stalo se tak v souvislosti s oznámením o žalobě, kterou na VW hodlá podat spolková země Bavorsko. Důvodem jsou ztráty v důsledku propady ceny akcií Volksawagenu, které v souvislosti s aférou dieselgate utrpěl bavorský penzijní fond. Dolnosaská vláda je nyní vyzývána k tomu, aby automobilku zažalovala i ona, napsal list Business Insider Deutschland.

Práva akcionáře jsou v této spolkové zemi stejná jako jinde, řekl pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk bývalý dolnosaský ministr hospodářství a někdejší člen představenstva VW Jörg Bode. Dolní Sasko musí nyní prověřit, do jaké míry je samo povinováno podat na VW žalobu o náhradu škody, neboť akcie koncernu po odhalení jeho manipulací s dieselovými motory ztratily více než 40 procent na hodnotě, prohlásil Bode, který šéfuje frakci liberálů (FDP) v dolnosaském zemském sněmu.

Dolní Sasko je po hlavních vlastnících, rodinách Porsche a Piëch, největších akcionářem u Volkswagenu, sedí v dozorčí radě a mám tam právo veta. Konkrétně, spolková země má u VW 20 procent hlasovacích práv a 12,9 procent kapitálu. Zemská vláda dosud zachovávala postoj, že není finančním investorem a že má naopak zájem dlouhodobém a stabilním rozvoji podniku a zaměstnanosti. Spolková země proto konkrétně nezvažuje změnu kursu ohledně požadavku na náhradu škody kvůli ztrátám u akcií.

Tento postoj by se nyní mohl otřást. Bode proto vládě v Hannoveru důrazně doporučuje, aby si k tomu nechal udělat právní expertízu. Dolní Sasko má společnost s ručením omezeným, která má na starosti jeho akcie, a je tudíž v podobném postavení jako penzijní fond v Bavorsku, míní Bode. Jako první oznámilo žalobu na výrobce automobilů právě Bavorsko. Nyní tento krok zkoumají také Hesensko a Bádensko-Württembersko.

Bavorský zemský ministr financí Markus Söder uvádí, že zmíněné ztráty na akciích činí až 700 tisíc eur. Spolková země loni v září měla v penzijním fondu pro státní zaměstnance kolem 58 tisíc prioritních akcií Volkswagenu. "Chceme peníze od Volkswagenu získat zpět," prohlásil ministr.Vzhledem k probíhajícímu řízení zatím VW nezaujal k věci žádný oficiální postoj. Člen představenstva automobilky Jochem Heizmann nicméně nad žalobou Bavorska o odškodnění překvapení. Komentovat to však nechtěl.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software umožňující manipulovat s testy emisí.

8. srpna 2016