NOVINÁŘI POD TLAKEM

Slovenští novináři u výslechu kvůli údajné pomluvě Kaliňáka

NOVINÁŘI POD TLAKEM
Slovenští novináři u výslechu kvůli údajné pomluvě Kaliňáka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na Slovensku přituhuje. Novináře pídící se po kauzách ministra vnitra Roberta Kaliňáka vyslýchala několik hodin slovenská Národní kriminální agentura (NAKA). Úřad přímo pod Kaliňáka spadající zjišťoval, zda se články v týdeníku Trend o ministrově spojitosti s kontroverzním podnikatelem Ladislavem Bašternákem nedopustily pomluvy, píše server Omédiách.com.

Východní sousedé sice svého pravověrného populistického miliardáře, vlastníka závodů a médií ve vládě nemají, i tak se ale na tamní politické scéně dějí srovnatelně neuvěřitelné věci. Jednou z nich je kauza ministra vnitra Roberta Kaliňáka s premiérem Robertem Ficem a jejich oblíbeným blízkým podnikatelem Bašternákem, se kterým oba ve slovenské vládě vysoce postavení muži obchodovali.

Nyní si tak Kaliňákova NAKA nechala zavolat novinářky magazínu Trend Zuzanu Petkovou a Xénii Makarovou, kterých se vyšetřovatelé dlouhé hodiny ptali na souvislosti jejich článku o Kaliňákovi a špičkách SMERu a spojitosti s kauzou Bašternákových podvodů na DPH. Vrchního vyšetřovatele Slavomíra Laha zajímaly dle SME hlavně zdroje informací a způsoby jejich ověřování a zda se tak nemohlo jednat o trestný čin pomluvy.

Proti tomuto bezprecedentnímu kroku protestoval v komentáři šéfredaktor Trendu Oliver Brunovský, výslech autorek kvůli ministrovi vnitra kritizovali i novináři z Denníku N. Řada z nich na přetrvávající problém v nejvyšších patrech slovenské politiky upozorňuje, jak Kaliňák, tak premiér Fico ale odmítají jakékoliv otázky novinářů na toto téma a před novináři se skrývají.

Robert Kaliňák zatím kritice čelí, aniž by opustil ministerskou pozici - Repro: Facebook/Robert Kaliňák

„Nejprve jsem chtěla do záznamu uvést, že nevěřím vyšetřovateli Lahovi a také NAKA, která je podřízená Kaliňákově ministerstvu,“ citoval Denník N Petkovou. To samé pro protokol uvedla i druhý vyslýchaná Makarová, později prohlásila, že se nedají zastrašit a i nadále se budou dožadovat odpovědí.

Opozice a veřejnost proti této klientelistické chobotnici, která dle mnohých protíná jak špičky politiky a policie, tak soukromého sektoru, vyšly opakovaně do ulic a požadovaly rezignaci ministra i premiéra. Stovky lidí protestovaly v létě například před Ficovým bytem v Bratislavě, který měl získat hluboko pod cenou právě od Bašternáka.

Tento týden pak Denník N informoval, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přijal jejich stížnost vůči rozhodnutí Fica o neodpovídání na dotazy novinářů, kteří po vstupu Penty do vydavatelství deníku SME založili tuto vlastní nezávislou redakci. Stížnost prošla formální kontrolou a je tak nyní na soudu, aby ji řádně prošetřil.

, oj