Číňanům? Ne! Nakonec ale přece jen kus australské farmy koupit můžou

 
Číňanům? Ne! Nakonec ale přece jen kus australské farmy koupit můžou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Největší australská farma Kidman & Co. byla nyní na třetí pokus přece jen prodána. Číňané, kteří ji chtěli získat, museli ale ze svého zájmu hodně ubrat. Prodej farmy byl těžký porod, už dvakrát dojednaný byznys zrušila nakonec australská federální vláda svým vetem. Jako důvod ministr financí uvedl, že prodej odporuje zájmům Austrálie.

Teď se prodej hovězího impéria přece jen zdařil. Kupcem je nejbohatší žena kontinentu Gina Rinehartová. Jí vlastněná společnost Hancock Prospecting působí nejen v těžařství ale také v zemědělství. Třetinovým partnerem Rinehartové při získání farmy je čínský podnik Shanghai CRED. Proto musel prodej opět přezkoumat Foreign Investment Review Bord, píše Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Kidman & Co. je neobyčejný podnik. Založil ho legendární dobytkářský baron Sidney Kidman a má až mytický status. V celkem dvanácti stanicích je kolem 185 tisíc kusů dobytka. Plocha obří farmy, která se nachází ve třech státech,  je 103 tisíc kilometrů čtvereční, což je zhruba 1,3 procenta plochy Austrálie. Z nyní prodaného balíku farmy byla nicméně vyňata největší chovná stanice - Anna Creek. Stanice se totiž zčásti překrývá s územím, kde australská armáda testuje rakety. Je to tudíž pro vládu velmi citlivá věc na to, aby území vlastnili Číňané.

Anna Creek připadne jedné australské velkostatkářské rodině, která už vlastní přilehlé pozemky. Hancock Prospecting a Shanghai CRED tak získali "jen" 77 tisíc kilometrů čtverečních největší australské farmy Kidman & Co. Management společnosti a většina akcionářů už prodej schválila. Prodejní cena činí 386 milionů australských dolarů, do této sumy je započtena i cena odděleně prodané stanice Anna Creek.

V první půli letošního roku se z možného prodeje farmy skupině Shanghai Pengxin stalo významné téma australských voleb. Jde i o zajímavou ukázku rozporuplného vztahu Austrálie k Číně. Peking je pro Canberru nejdůležitějším obchodním partnerem a Austrálie v uplynulých letech masivně profitovala z čínského hospodářského boomu. Když ale čínské podniky plánují v Austrálii velké investice, vyvolává to obavy, že objetí čínského draka může být nebezpečné. Prodat mu téměř dvě procenta zemědělské plochy kontinentu, to by u voličů sotva prošlo.

,

18. prosince 2016