Londýnský teror

Londýnský terorista byl Brit Masood. K útoku se hlásí Islámský stát

Londýnský teror
Londýnský terorista byl Brit Masood. K útoku se hlásí Islámský stát

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Terorista, který ve středu v Londýně zabil 3 lidi a desítky jich zranil, byl občanem Velké Británie a byl již dříve vyšetřován kvůli radikalismu. Odpoledne britská policie zveřejnila jeho jméno, šlo o 52letého Khalida Masooda. Policie ve čtvrtek provedla razie v Birminghamu a Londýně, při kterých zatkla 8 lidí.

Při razii v Birminghamu policie zatkla sedm lidí, sdělil Mark Rowley z londýnské metropolitní policie. O několik hodin později policie uvedla, že zatkla ve spojitosti s útokem zatkla další osobu. Zatčení byli různých národností. Rowley dopoledne upřesnil, že v nemocnici je nyní 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.

K útoku v Londýně se ve čtvrtek prostřednictvím agentury Amak přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci v západním světě podniknou.

sedm zraněných z útoku v Londýně je stále v nemocnici v kritickém stavu - foto z útoku: reuters

Útočník, kterého policie zabila, ve středu na mostě u britského parlamentu najel do davu a poté nožem napadl hlídkujícího policistu u sídla zákonodárného sboru. Při činu zahynuli čtyři lidé včetně policisty Keitha Palmera a samotného útočníka, dalších 40 lidí utrpělo zranění. České ministerstvo zahraničí už potvrdilo, že mezi oběťmi není žádný Čech.

Pachatel Khalid Masood, rodák z Kentu v jihovýchodní Anglii, měl bohatý trestní rejstřík, ale nevzbuzoval podezření z přípravy teroristického útoku, uvádí se v policejním prohlášení, které na svém webu umístila televize Sky News.

Předpokládá se, že muž, jenž používal řadu falešných jmen, v poslední době žil ve střední Anglii. V jednom bytě v Birminghamu provedla ve čtvrtek odpoledne policie razii.

„Masood nebyl v současnosti předmětem žádného vyšetřování a nebyly žádné předchozí informace o tom, že by měl v úmyslu spáchat teroristický útok,“ uvádí se v prohlášení. „Nicméně byl znám policii pro řadu předchozích rozsudků za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku,“ uvádí policie.

Poprvé byl Masood, který o sobě v jednom dotazníku tvrdil, že je učitel, odsouzen v listopadu 1983 za poškozování cizí věci. Poslední rozsudek byl nad ním vynesen v prosinci 2003 za držení nože. Nikdy nebyl odsouzen za žádný čin vztahující se k terorismu.

Britská královna Alžběta II. po středečním teroristickém útoku odložila čtvrteční slavnostní otevření nového ústředí metropolitní policie Scotland Yardu. „Bylo rozhodnuto odložit královninu účast,“ uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. „Návštěva se uskuteční v pozdějším termínu,“ dodal bez upřesnění.

Při útoku zahynuli čtyři lidé včetně policisty Keitha Palmera a samotného útočníka, dalších 40 lidí utrpělo zranění - foto: reuters

Scotland Yard se odstěhoval ze svého sídla ve čtvrti Westminster mezi parlamentem a Buckinghamským palácem, tamní pozemek v roce 2014 zakoupila v přepočtu za více než devět miliard korun arabská developerská firma Abu Dhabi Financial Group. Ústředí se přestěhovalo do menší budovy na nábřeží Victoria Embankment.

Londýnská policie oznámila, že provoz na Westminsterském mostě byl ve čtvrtek obnoven necelých 24 hodin po teroristického útoku.

Dominanta přes řeku Temži byla od incidentu uzavřena, aby mohly být oběti ošetřeny a aby na místě mohli pracovat vyšetřovatelé.

Westminsterský most je hojně využívaný městskou dopravou a je oblíbeným místem pro turisty, kteří si na něm pořizují své fotografie s budovou parlamentu a nebo s obřím ruským kolem v pozadí.

,

23. března 2017