BBC hrozí v Thajsku stíhání kvůli „hanobení“ krále

BBC hrozí v Thajsku stíhání kvůli „hanobení“ krále

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Thajská pobočka britské zpravodajské stanice BBC by v Thajsku mohla být stíhána za údajné hanobení krále. Do rozporu s thajským zákonem se podle tiskové agentury AP dostala profilem nového panovníka Mahá Vatčirálongkóna Bodindradebajavarangkuna, v němž probírá i kontroverzní aspekty jeho osobního života včetně tří manželství, která skončila rozvodem.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes varoval, že BBC by mohla být stíhána, pokud se zjistí, že profil zveřejněný BBC online v thajštině porušil zákon střežící reputaci monarchie. Za urážku hlavy státu či monarchie může být v Thajsku udělen trest odnětí svobody v rozmezí tří až 15 let.

Premiér prohlásil, že thajská BBC je místní odbočkou, která zaměstnává thajské reportéry. A pokud porušili zákon, musí být stíháni, „stejně jako my budeme stíháni, když v jiných zemích porušíme zákon“.

„Nezáleží na tom, jestli jsou součástí sdělovacích prostředků nebo ne. Trestný čin je trestný čin,“ řekl Prajutch Čan-Oča v prohlášení pro novináře. „Proto buďte opatrní na to, co děláte. Nenarušujte osobní život jiných lidí do takové míry, která způsobí nepokoje a zmatek.“

Mahá Vatčirálongkón se stal 1. prosince novým králem, když nastoupil na trůn po svém uctívaném otci Pchúmipchonu Adundétovi, který vládl 70 let a zemřel 13. října ve věku 88 let. Profil nového monarchy zveřejnila thajská odbočka BBC 2. prosince. V následujících dnech ji opakovaně navštívila armáda a policie, dodala agentura AP.

BBC svou kancelář v Thajsku uzavřela tento týden, ale stále vysílá v thajštině prostřednictvím své internetové stránky a facebooku; link na článek o novém králi je ale nyní podle některých čtenářů v Thajsku blokovaný.

Kritici tvrdí, že zákonů o hanobení krále thajské úřady zneužívají k tomu, aby umlčely disent. Armáda, která se dostala k moci po převratu v roce 2014, se zaměřila především na Thajce, kteří zveřejňovali kritiku na internetu.

,

8. prosince 2016