Protikorupční organizace chtějí po Babišovi vysvětlení k evidenci majitelů

Protikorupční organizace chtějí po Babišovi vysvětlení k evidenci majitelů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Protikorupční organizace Transparency International (TI) a analytické centrum Glopolis žádají ministra financí Andreje Babiše (ANO) o vysvětlení, proč jeho úřad předložil do Sněmovny návrh na neveřejnou evidenci skutečných majitelů firem a svěřenských fondů, ačkoli původně prosazoval otevřenější charakter rejstříku. V této souvislosti se v otevřeném dopise zajímají i o to, jakou pozici bude Babiš zastávat za Česko na Radě ministrů EU vůči návrhu Evropské komise na zpřístupnění informací o skutečných majitelích široké veřejnosti.

„Původní návrh rejstříku z dílny ministerstva financí obsahoval zřízení evidence skutečných majitelů v režimu, který byl veřejnosti přístupnější než ministerstvem předložený a schválený návrh zákona. Veřejný přístup k informacím o skutečných vlastnících právnických osob před rokem podpořila i Rada vlády pro boj s korupcí,“ uvádí ředitel TI David Ondráčka a zástupce ředitele Glopolisu Ondřej Kopečný v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ministr financí Andrej Babiš - FOTO: Jan Zatorsky

Podivují se tedy nad vyjádřením Babiše ve Sněmovně z minulého týdne, že ´pokud by rejstřík skutečných vlastníků měl být veřejný, bylo by nutné tuto změnu promítnout do řady dalších souvisejících stanovení. Přijetí pouze navrhované dílčí změny by způsobilo problémy při aplikaci zákona o veřejných rejstřících.´

Se vznikem evidence majitelů počítá zákon o praní špinavých peněz

„Tato argumentace nám nepřipadá konzistentní s dřívějšími kroky (ministerstva financí),“ píší zástupci organizací v dopisu a doplňují, že z Babišových vyjádření současně nevyplývá, jestli zástupci financí při jednáních v Bruselu podpoří návrh, který požaduje plný veřejný přístup k rejstříkům s informacemi o skutečných majitelích.

Se vznikem evidence majitelů počítá zákon o praní špinavých peněz, který minulý týden schválila Poslanecké sněmovna. Skutečným majitelem má být podle předlohy každý člověk, který má fakticky nebo právně možnost vykonávat rozhodující vliv ve firmě, svěřenském fondu nebo podílovém fondu. Firmy budou muset vést a aktualizovat údaje potřebné ke zjištění a ověření totožnosti svých skutečných majitelů.

Pokud normu schválí i Senát a podepíše prezident, evidenci skutečných majitelů povedou rejstříkové soudy. Budou se do ní zapisovat nejen údaje o datu narození nebo bydlišti, ale třeba i o hlasovacích právech. Budou se zapisovat i údaje vysvětlující, proč je daný člověk skutečným majitelem. Údaje se budou poskytovat jen kvůli vybraným trestným činům souvisejícím s praním špinavých peněz nebo s terorismem. Přístup k rejstříku budou mít například soudy, policie a zpravodajské služby. O výpis budou moci podle doporučení rozpočtového výboru žádat i osoby, které budou v rejstříku zapsané.

,