Cunami na pobřeží Grónska

Grónsko zasáhly obří vlny, čtyři lidé se pohřešují

Cunami na pobřeží Grónska
Grónsko zasáhly obří vlny, čtyři lidé se pohřešují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Západní pobřeží Grónska bylo v neděli částečně evakuováno kvůli velkým vlnám, jež patrně vyvolalo zemětřesení. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na policii. Podle agentury DPA se čtyři lidé pohřešují. Zraněno bylo devět lidí, z nich dva těžce.

I když v oblasti otřesy nebyly zaznamenány, dánská seismologická služba GEUS oznámila, že Grónsko zasáhlo zemětřesení o síle čtyř stupňů. Následná vlna pak zaplavila několik vesnic. Je mezi nimi také Nuugaatsiaq, vzdálený asi 30 kilometrů od centra otřesů.

Server Earthquake-Report napsal, že voda odplavila 11 domů. Čtyři lidé se pohřešují a mezi devíti raněnými jsou dva lidé zraněni těžce.

AFP napsala, že zemětřesení udeřilo v sobotu večer u grónského města Uummannaq, na sever od polárního kruhu.

„Zemětřesení o takové síle je v Grónsku nezvyklým jevem,“ řekla dánské agentuře Ritzau Trine Dahlová-Jensenová, která se na kodaňském Institutu Nielse Bohra zabývá klimatem a geofyzikou. Nevyloučila, že otřesy se budou opakovat.

Policie neinformovala o žádných obětech či materiálních škodách. Grónská veřejnoprávní vysílací společnost KNR se ale odvolává na „věrohodné informace, podle nichž jsou na místě mrtví a ranění“. „Nemohu informaci o úmrtích potvrdit,“ sdělil dánské televizi velitel grónské policie Björn Tegner Bay.

Nuugaatsiaq leží na ostrově Qeqertarsuaq. Je to jediná tamní osada se zhruba stovkou obyvatel. Policie oznámila, že 78 z nich bylo převezeno na bezpečné místo. Pátrá po dalších 23 obyvatelích. Velitel řekl, že nejsou pohřešovaní, mohli být prý na rybolovu nebo v jiné části Grónska.

Tegner Bay také řekl, že jedna z odplavených budov byla elektrárna. Z Uumannaqu a Illorsuitu jsou hlášeny záplavy. Úřady požádaly tamní občany, aby se vyhnuli pobytu v nízko položených místech.

Na největším ostrově světa Grónsko, který je autonomní součástí Dánska, žije 57.000 obyvatel, uvedla DPA.

 

,

18. června 2017