Slovenské dráhy vytlačují z vlaků Kotlebovy hlídky

Jeden z Kotlebových hlídačů - Foto: Printscreen Youtube / Spotlight studio
Slovenské dráhy vytlačují z vlaků Kotlebovy hlídky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vedení slovenských drah zakázalo vstup do vlaku Kotlebovým hlídkám. Bodyguardi z Kotlebovy strany měli dávat ve vlacích pozor, zda se neděje něco protizákonného. V případě nějaké nezákonné činnosti pak měla hlídka takového člověka zadržet a počkat na příjezd policie. Kvůli těmto nezvaným ochráncům změnila Železniční společnost Slovensko (ZSSK) přepravní podmínky. Od prvního července je tak zakázáno ve vlacích jakkoli propagovat politické strany, uvádí Denník N s odkazem na server pluska.sk.

Po více než dvou měsících se státní podnik ZSSK pokusil něco udělat s hlídkami, které se snažily nahradit nepřítomnou policii. Svými tričky s názvem politické strany Lidová strana Naše Slovensko, si navíc strana dělala bezplatnou kampaň v hromadných prostředcích. Železniční společnost tak musela změnit svůj přepravní řád, aby jim zamezila v hlídkování.

V novém přepravním řádě se píše, že bez povolení ZSSK nemůže žádný cestující dělat nic, co by přímo nesouviselo s cestováním, uvádí Denník N. Podle řádu se tak nesmí dělat nic, co by popularizovalo název, značku, program nebo hesla politické strany, politického hnutí nebo kandidáta. Také je zakázáno umisťovat nebo rozdávat letáky.

Samotná společnost řád upravila bez výrazného upozornění a tak si změn na Slovensku všimli až po měsíčním fungování. Není tak jasné, jestli už byla některá hlídka z přepravy vyloučena. Situace ve vlacích se tak může okamžitě otočit. Místo aby hlídka informovala policii o podezřelých osobách, teď mohou cestující policistům hlásit, že se ve vlaku pohybuje člověk v tričku s Kotlebovou politickou stranou.

Šéf Lidové strany Naše Slovensko se hlídkami snažil využít medializovaný případ, kdy sedmnáctiletý násilník v osobním vlaku z Nových Zámků do Zvolena napadl mladou dívku. Chtěl od ní peníze, když mu je dát odmítla, začal jí škrtit a bít do obličeje.

Marian Kotleba zároveň v minulosti několikrát uvedl, že by chtěl iniciovat vznik domobrany. „Vláda nemá odvahu konat a tvrdě zasáhnout. My ji však máme! Nasadíme domobranu na ochranu slušných lidí všude tam, kde selhala policie,“ uvedl například v předvolebním rozhovoru publikovaném na webu parlamentní Lidové strany Naše Slovensko, jejímž je předsedou.

2. srpna 2016