Kauza s letouny CASA

Porušila Parkanová mlčenlivost o osobních údajích? Rozhodne soud

Kauza s letouny CASA
Porušila Parkanová mlčenlivost o osobních údajích? Rozhodne soud

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Městský soud na Praze 1 se ve středu bude zabývat žalobou bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Ta se tímto způsobem brání uložení pokuty kvůli tomu, že na internetu zveřejňovala výslechy v kauze nákupu údajně předražených letounů CASA, čímž údajně porušila mlčenlivost o osobních údajích. „S klientkou to vnímáme jako spor o svobodu, resp. nesvobodu slova,“ řekl k tomu pro server Echo24.cz advokát Parkanové Tomáš Sokol.

Vlasta Parkanová na svých webových stránkách zveřejnila záznamy výpovědí všech svědků i obviněných v kauze nákupu španělských letounů CASA pro českou armádu. Později za to dostala od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu 16 tisíc korun. Proti tomu ale podala exministryně správní žalobu. V ní se píše, že rozhodnutí úřadu hrubě porušuje právo na spravedlivý proces mimo jiné tím, že potlačuje svobodu slova.

„Moje klientka byla postižená za to, že údajně protiprávně zveřejnila na svém webu výslechové protokoly. Jejich zveřejněním chtěla dokázat, že proti ní nejsou v případu důkazy, že není vinna. Vycházíme z podstaty věci, proto se dá předpokládat, že by soud mohl ve středu spíše rozhodnout,“ uvedl Sokol pro Echo24.cz.

David Pavlát, mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), potvrdil, že se jedná o rozhodnutí o uložení pokuty z roku 2013, kdy se Parkanová dopustila přestupku, protože porušila zákonem uloženou povinnost zachovávat mlčenlivost o osobních údajích. „Podstatou věci bylo, že na webových stránkách bylo vystaveno 37 protokolů o výsleších svědků, které nebyly dostatečně anonymizovány,“ řekl pro Echo24.cz s tím, že ÚOOÚ záležitost před rozhodnutím městského soudu víc nekomentuje.

Vlastu Parkanovou od roku 2012 stíhá policie kvůli podezření, že připravila stát na předražené zakázce při nákupu letounů CASA o tři čtvrtě miliardy. Kauza se táhne již přes sedm let. Vyšetřovatelé viní Parkanovou spolu s bývalým šéfem ministerské sekce vyzbrojování Jiřím Staňkem z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Hrozí jim až deset let vězení.

Žalobci poslali kauzu k soudu 15. prosince 2015. Soudkyně Markéta Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6 ji však nepřijala proto, že je podle ní případ vystavěný na domněnkách a nikoli na objektivních důkazech. Neakceptovala ani klíčový důkaz obžaloby – znalecký posudek, podle kterého měla Česká republika za letouny zaplatit o tři čtvrtě miliardy víc, než byla jejich cena. Parkanová je přesvědčená, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za bezdůvodné.

Případem se má zabývat městský soud. Pokud dá za pravdu obvodnímu soudu v tom, že je případ s předraženou zakázkou španělských letounů CASA vystavěný nevěrohodně, bude to znamenat, že státní žalobci přestřelili. Případ by se v tom případě měl vrátit policii pod dohled státního zástupce k došetření, ten se však proti tomu ohradil.

Nákup letounů CASA za 3,5 miliardy korun odklepla v roce 2009 vláda Mirka Topolánka, v níž Parkanová zastávala post ministryně obrany. Prodej české vládě od španělského výrobce EADS zprostředkovala tuzemská zbrojařská firma Omnipol, za kterou stojí podnikatel Richard Háva, blízký přítel Miroslava Kalouska.

30. listopadu 2016