Kauza Čapí hnízdo

Zeman: Načasování kauzy Čapí hnízdo je provokace, chci věřit, že za tím není Chovanec

Kauza Čapí hnízdo
Zeman: Načasování kauzy Čapí hnízdo je provokace, chci věřit, že za tím není Chovanec

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání není ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Záležitost podle něj nezvládli někteří podřízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Vůči policii je kritický, protože podle něj mohla jednat už před několika lety, načasování dva měsíce před volbami považuje za provokaci. Jako optimální výsledek podzimních voleb vidí koalici hnutí ANO a ČSSD. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

„Myslím, že by bylo velmi seriózní, kdyby policie o vydání znovu požádala i po volbách nově zvolených poslanců a aby ti s tím souhlasili, aby konečně mohlo proběhnout řádné vyšetřování,“ řekl Zeman v rozhovoru. Současnou žádost ale považuje za policejní provokaci, protože podle něj mohla policie jednat už před třemi lety a současná situace vůbec nemusela nastat.

Zeman poznamenal, že chce věřit, že to není Chovanec, kdo za načasováním podání žádosti před volbami stojí, ale „nějaká nižší šarže“. Řekl, že šéfa policie Tuhého si velmi váží a že situaci nezvládli někteří jeho podřízení. Podotkl, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. 

Prezident odmítl, že by v případě odsouzení Babiše udělil předsedovi hnutí ANO milost. „Babiš není Kajínek, který seděl dvacet tři let,“ řekl Zeman. 

Optimální koalice ANO a ČSSD

„Je mi jasné, že vítěz voleb si vybere svého koaličního partnera sám. Optimální kombinací by v té celkové byla koalice ANO a ČSSD,“ uvedl Zeman. Už dříve uvedl, že bude premiérem jmenovat vítěze voleb bez ohledu na to, zda bude dotyčný obviněn.

Někteří ho za to kritizují, ale podle Zemana zapomínají na to, že to není první případ. „Liberecký hejtman Martin Půta byl, nebo dokonce je trestně stíhán, možná policejní blamáž, za údajný úplatek ve výši 800 000 Kč na benzinové pumpě,“ uvedl Zeman s tím, že Půta byl znovu zvolen hejtmanem, což je „premiér kraje“. Půta (STAN) byl v roce 2014 obviněn z přijetí úplatku v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. V únoru letošního roku policie předala státnímu zástupci návrh na podání obžaloby na Půtu, dalších 13 lidí a čtyři firmy. 

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Miloš Zeman v Lánech - REPROFOTO: BLESK TV

 

nelred