Vražda Jána Kuciaka

Pluska.sk: Objednavatelem vraždy J. Kuciaka měl být podle obviněné Zsuzsové náš vydavatel

Vražda Jána Kuciaka
Pluska.sk: Objednavatelem vraždy J. Kuciaka měl být podle obviněné Zsuzsové náš vydavatel

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se objevilo další jméno. Jedna ze zadržených, Alena Zsuzsová, která čelí obvinění z objednávky vraždy mladého páru, měla slovenským vyšetřovatelům říct, že za objednáním vraždy stojí spolumajitel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák. S informací přišel server Pluska.sk, který vlastní právě skupina Penta. Zprávu následně začala přebírat další slovenská média. "Slyšeli jsme, že Zsuzsová to měla na policii vypovídat, ale kategoricky vylučujeme, že by Jaroslav Haščák byl zapleten do vraždy Jána Kuciaka," řekl deníku Echo24.cz Martin Danko, představitel Penty.

Zsuzsová měla údajně vypovědět, že pravým objednavatelem vraždy Kuciaka a Kušnírové je právě Jaroslav Haščák. Podle serveru Pluska.sk měla Zsuzsová vyšetřovatelům říct, že Haščák po vraždě zneužil média, které Penta vlastní, aby po zatčení údajných pachatelů vytvořili ve společnosti dojem, že si vraždu slovenského novináře objednal právě přes Zsuzsovou slovenský podnikatel Marián Kočner. Penta mimo jiné vlastní i právě server Pluska.sk, který s informací přišel.

Kočnera jako objednavatele vraždy označil jiný ze zadržených – Zoltán Andruskó. Ten měl podle obvinění zprostředkovat kontakt mezi Zsuzsovou a Tomášem Szabóem, který měl podle policie Kuciaka i jeho snoubenku zastřelit. Andruskó tvrdil, že Kočnerovo jméno mu řekla právě Zsuzsová. Kočner je od loňského června ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy. Slovenská policie v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i vrah. Na začátku vyšetřování jako motiv činu označili policisté Kuciakovu investigativní práci.

Mluvčí Penty Gabriel Tóth pro server Pluska.sk řekl, že citované informace jsou nesmyslné a Penta se k nim nebude vyjadřovat. Deníku Echo24.cz se však podařilo získat vyjádření od představitele Penty Martina Danka. Ten informace o výpovědi Zsuzsové potvrdil, ale zároveň odmítá jakékoliv spojení Haščáka s vraždou mladého páru. "Slyšeli jsme, že ta Zsuzsová to měla na policii vypovídat, ale kategoricky vylučujeme, že by Jaroslav Haščák byl zapleten do vraždy Jána kuciaka," řekl deníku Echo24.cz Danko s tím, že to Penta považuje za snahu odvést pozornost od vyšetřování jiným směrem, především od Mariána Kočnera. O tom, že text připravuje Pluska.sk k vydání, Penta jako vydavatel věděla.

Skupinu Penta založili v roce 1994 Jaroslav Haščák s Markem Dospivou. Dnes se specializuje na dlouhodobé investice v oblasti zdravotnictví, finančních služeb, maloobchodu, výrobě, médiích a realitním developmentu. Penta je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu, zajišťuje práci pro více než 41 000 lidí. Na slovenském mediálním trhu se pohybuje již od roku 2014, když vstoupila do vydavatelství Petit Press, pod nějž spadá například deník SME. V témže roce ještě koupila vydavatelství Trend holding a SPOLEČNOST 7 PLUS, které stojí za serverem Pluska.sk a jeho tištěnou verzí Plus JEDEN DEN. V Česku Penta vlastní například vydavatelství Vltava Labe Media. Kromě toho stojí Penta také za výstavbou a následným prodejem pražských administrativních komplexů Florentinum a rezidence Waltrovka.

, tk

4. února 2019