Dienstbier: Chtěli si se mnou vyřídit účty, funkci jsem vykonával dobře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jiří Dienstbier opouští ministerský post s dobrým pocitem a odmítá, že by za jeho odvoláním stály nedostatky ve výkonu funkce. „Stojím si za prací, kterou jsem odváděl,“ řekl v rozhovoru pro deníky Echo24.cz a EchoPrime. Za jediný důvod proto označuje stranické spory a vyřizování účtů. Všechny další důvody, jako například nesrozumitelnost v otázce lidských práv pro voliče ČSSD, nazývá dodatečnou racionalizací ze strany premiéra Sobotky.
Prohlásil jste, že v souvislosti s vaším odvoláním, proběhla jednání s některými jihomoravskými sociálními demokraty, aby premiér Sobotka výměnou za vaše odvolání neměl na březnovém sjezdu protikandidáta na předsedu ČSSD. Koho konkrétně jste měl na mysli?
Já bych to dál neupřesňoval. Můžu jen říct, že mám dost dobrý zdroj, který mě informoval, že Pražáci kolem europoslance Pocheho tato jednání vedli. Zároveň tlačili na premiéra, abych to byl já, kdo z vlády odejde. Samozřejmě za tím je dlouhodobější střet, který se datuje až do roku 2010. Tehdy jsem jednak vyzýval pana Pocheho, aby odstoupil z kandidátky, protože vyšlo najevo, že pral peníze – rozepisoval dary na členské příspěvky, čímž chtěl krátit daň.
Co bylo důvodem toho druhého sporu?
To byl střet po volbách o koalici s ODS. Voličům jsme sice před volbami slíbili, že takovou koalici neuzavřeme, jenže tito lidé se ten slib rozhodli porušit. A od té doby dále vedeme neustálý střet, že by ČSSD měla být strana, která je otevřená především svým členům a měla by jím umožnit podílet se na zásadních věcech, jakými jsou kandidátní listiny. A že by to nemělo být jenom handlování, které oni předvádějí. Například už teď se v Praze dohaduje, kdo bude na jakém místě kandidátní listiny místo toho, aby nechali rozhodovat členskou základnu.
Za vaším odvoláním tedy stojí osobní spory?
Ano, je to střet, který má osobní rovinu. Nepochybně si se mnou chtěli vyřídit účty. Ale z mé strany jde o střet principů, kterými by se měla sociální demokracie řídit, aby byla důvěryhodná. Také lpím na principu, že když se někdo dopustí lumpárny, měl by ve veřejné funkci skončit a nediskreditovat tak mimo jiné svoji politickou stranu.
V souvislosti s avizovanými změnami ve vládě se často skloňovalo nejen vaše jméno, ale také jméno ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministryně sociálních věcí Michaely Marksové. Bylo pro vás překvapující, že ministryně Marksová nakonec ve své funkci zůstala?
Beru to jako fakt. Je to rozhodnutí premiéra.
Když jste se minulý týden sešel s premiérem Sobotkou, byl rozhodnutý, že odvolá právě vás, nebo to byla schůzka, během níž jste diskutovali o vaší budoucnosti?
Pan premiér mi hned na začátku sdělil své rozhodnutí, přičemž pak jsme ještě více než hodinu debatovali o všech možných problémech ČSSD.
Ne o problémech vašem rezortu?
Nikoliv o mém rezortu.
Co konkrétně vám tedy Bohuslav Sobotka vytýkal a uvedl jako důvody vedoucí k vašemu odvolání?
Důvody byly čistě stranické. Bylo mi řečeno, že část funkcionářů či členů sociální demokracie požaduje moje odvolání. To je nepochybně pravda – jistě takové lidi najdete.
Z pozdějšího vyjádření premiéra však vyplývá, že vás vyměnil proto, že vaše partaj neuměla oslovovat voliče.
Takový důvod jsem nikdy neslyšel. Nezaznamenal jsem jediné výhrady k mé práci ve funkci ministra. Jediný důvod, který jsem od premiéra slyšel, byl ten, že část ČSSD volá po mém odvolání. To, že se nejedná o problém ve výkonu funkce, ostatně premiér v den, kdy oznamoval, kteří ministři z vlády odejdou, uvedl i na tiskové konferenci. Proto jakékoliv další důvody, které se teď objevují, považuji za dodatečnou racionalizaci.
Platí to i pro další důvod, který premiér zmínil v nedělních Otázkách Václava Moravce? Že jste nebyl v otázce lidských práv pro voliče ČSSD srozumitelný?
Pokud někteří lidé nerozuměli tomu, že jsem chránil práva všech obyvatel České republiky, tak tomu rozumím, protože někteří tomu nebudou chtít rozumět nikdy.
Nejste si vědomý žádného svého úkroku stranou, kterého byste se dnes vyvaroval?
Stojím si za prací, kterou jsem odváděl. Netvrdím, že bych v nějakých drobných dílčích věcech nepostupoval jinak, ale v těch zásadních krocích bych na svém postupu nic neměnil.
Co říkáte na hlasy, že změny ve vládě realizoval premiér s cílem vyhovět vicepremiéru Babišovi?
Ironií okolností to tak sice může vypadat, navíc Andrej Babiš to také tak komentoval, ale nemyslím si, že to byl ten důvod – stály za tím stranické okolnosti.
Stojíte si za svým výrokem, že tím, kdo odvádí funkci ministra nejméně kompetentně, je právě Andrej Babiš?
Ano, za tím si stojím, neb jsem ho měl možnost pozorovat téměř tři roky na vládě. Jeho zcela nekompetentní vyjádření v celé řadě otázek, včetně věcí týkajících se výkonu funkce ministra financí, doopravdy nejsou srovnatelné s výkony jakéhokoliv jiného člena vlády. Samozřejmě ale vnímám, že má-li vydržet koalice, premiér Andreje Babiše odvolat nemůže.
Co si myslíte o svém nástupci, poslanci Janu Chvojkovi? Je kompetentní pro výkon funkce ministra pro lidská práva?
Zatím jsem neslyšel žádné jeho zásadní vyjádření k jednotlivým lidskoprávním otázkám, proto to mohu těžko soudit. Doufám, že bude mít stejné odhodlání chránit lidská práva každého člověka, s jakým jsem tuto funkci vykonával já.