„Mluv, ovce!“ Čínský voják křičí na mluvčího Ovčáčka kvůli Tibetu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hitem sociálních sítí se stává video, které si utahuje z prezidenta Miloše Zemana a jeho přátelského postoje k Čínské lidové republice. Vztek a zděšení čínského vojáka na něm vyvolá zjištění, že někteří Češi ve skutečnosti a na rozdíl od české hlavy státu podporují Tibet. Stojí za ním organizace MOST Pro Tibet, která ho zveřejnila před několika dny na YouTube.
Video zachycuje čínského vojáka, který vchází do buddhistického chrámu. „Co to je?! Čí to je? Kdo to sem pověsil? rozčiluje se na jednoho z mnichů, když najde malou tibetskou vlaječku.
Jeho rozčilení je o to větší, když na druhé straně objeví našitou českou vlajku. Vzápětí běží do chrámu, kde v zásuvce stolu najde fotografii bývalého českého prezidenta Václava Havla s tibetských duchovním vůdcem dalajlamou. Zmateně kouká na televizní obrazovku, ze které Zeman mává na diváky plyšovou hračkou krtečka.
Vzteky bez sebe volá prezidentskému mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. „Jak je možné, že jsem našel důkaz vaší podpory? Mluv, ovce!“ rozčiluje se do telefonu na mluvčího. Situaci, že někteří Tibet podporují, zatímco český prezident dodržuje „politiku jedné Číny“ naprosto nechápe.
Čínský prezident Si Ťin-pching přijel do Prahy na tři dny vloni v březnu a jednal i se svým protějškem Milošem Zemanem. Při té příležitosti došlo k podpisu zhruba třiceti obchodních dohod. Týkají se energetiky, finančnictví, automobilového průmyslu nebo cestovního ruchu. Návštěvu provázela přísná bezpečnostní opatření a demonstrace proti lidskoprávní politice Číny. Dokonce vyšlo najevo, že policisté měli hlídat, aby tibetské vlajky nebyly během návštěvy vyvěšovány.