Džihádista sebevrah zabil v Jemenu pět desítek vojáků

 
Džihádista sebevrah zabil v Jemenu pět desítek vojáků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nejméně 49 vojáků v neděli přišlo o život při sebevražedném atentátu v jihojemenském přístavním městě Aden. Novou bilanci oznámily jemenské úřady. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Původní zprávy hovořily o 30 respektive 43 obětech. Při atentátu, který je druhý od minulé soboty, bylo zraněno na šest desítek lidí. Atentátník zaútočil na vojáky, kteří si přišli pro mzdu.

Podle armády se útočník vmísil mezi vojáky, kteří čekali u základny v severovýchodní adenské čtvrti Chúr Maksír. Abdan Násir Valí z adenské zdravotní správy řekl, že konečný počet obětí může být vyšší, protože někteří zranění jsou v kritickém stavu.

IS ve svém prohlášení identifikoval útočníka jako abú Hášima Radfáního. Podle prohlášení Radfání zabil více než 70 "odpadlíků".

Agentura Reuters připomněla, že radikálové z IS minulou sobotu v Adenu zabili za podobných okolností 50 vojáků. V srpnu se zaměřil sebevražedný útočník na armádní brance a 71 jich zabil. I k této akci se přihlásil IS.

Teroristická skupina Al-Káida, která působí v Jemenu, se ve čtvrtek od sobotního útoku distancovala a označila IS za "odpadlickou" skupinu, jejímž cílem je rozeštvat jemenské kmeny a příznivce Al-Káidy.

Islámský stát stejně jako Al-Káida využívají chaos panující v Jemenu kvůli tamní občanské válce k prosazování svých cílů. Útočí hlavně na vládní jednotky a Al-Káida si snaží uhájit území na jihu země.

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi tamními menšinovými šíity a vládou. O život při něm přišlo na 10.000 lidí a do konfliktu zasahují také regionální mocnosti Saúdská Arábie na straně vlády a Írán na straně šíitů. Protože povstalci mají v rukou stále hlavní město Saná, je dočasným sídlem vládních úřadů Aden.

,

18. prosince 2016