Vede Zeman kampaň?

Zeman jede kampaň za státní peníze, zní z úřadu i od politiků

Vede Zeman kampaň?
Zeman jede kampaň za státní peníze, zní z úřadu i od politiků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Může prezident Miloš Zeman jezdit po krajích, mluvit s občany a tvrdit, že se nejedná o předvolební kampaň? A co všechno má být vykázáno v rámci kampaně současných ústavních činitelů? Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v těchto otázkách zatím nemá zcela jasno. Cesty Miloše Zemana za kampaň považují o politici, problém v tom však nevidí.

Prezident Miloš Zeman názor, že jeho cesty za občany do krajů nejsou součástí předvolební kampaně, řekl v pondělním rozhovoru pro Radiožurnál. Jedná se podle něj o program naplánovaný prezidentskou kanceláří a placený z části z krajských a z části z hradních peněz.

„Kdybych začal jezdit do krajů teď, mohla by to být volební kampaň, ale když jezdím do krajů už čtyři a půl let, tak mě asi nikdo nebude podezřívat, že si celou dobu dělám volební kampaň,“ řekl v rozhovoru Zemana a dodal, že kampaň by to byla tehdy, pokud by občany při setkání vyzýval, aby ho volili. „Pokud s nimi mluvím o jejich problémech, volební kampaň to není,“ dodal Zeman.

Miloš Zeman vede kampaň

S tím však nesouhlasí členové úřadu, který má na starosti dohled nad financováním a plánováním předvolebních kampaní. „Kampaň je definována v zákoně a není tam nic o tom, že když ji člověk vede soustavně, tak že by to kampaň nebyla a naopak byla v době oficiálního vyhlášení voleb. Není tam ani nic o tom, že by musela zaznívat výzva, volte mě,“ reaguje na prezidentova tvrzení člen úřadu Jan Outlý.

Miloš Zeman Outlého nesouhlasná slova považuje za úředníkovu uraženou ješitnost. Důvodem je podle něj to, že když jmenoval členy úřadu, tak do čela vybral Vojtěcha Weise nikoliv Outlého. Ten však pro Echo24 řekl, že nemá chuť se pouštět do osobní roviny. „Každý, kdo byl v Senátu, tak ví, že jsem na předsedu kandidovat nechtěl a jsem rád, že to tak nedopadlo,“ řekl Outlý.

Miloš Zeman při debatě s občany - FOTO: Jan Zatorsky
Volební kampaní se podle zákona o volbách z roku 1995 rozumí jakákoliv propagace kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta anebo nezávislého kandidáta nebo volební agitace ve prospěch kandidující politické strany, politického hnutí nebo koalice, jejich kandidáta nebo nezávislého kandidáta, zejména veřejné oznámení určené na jejich podporu anebo sloužící v jejich prospěch, včetně jakékoliv doprovodné akce, za které se poskytne nebo obvykle poskytuje úplata. Za volební kampaň se považuje i sdělení v neprospěch jiné kandidující politické strany, politického hnutí, koalice, jejich kandidáta nebo nezávislého kandidáta.

Zemanovy cesty za volební kampaň považují i sami politici. „Cesty převážně platí kraje a pokud ne, tak je platí prezidentská kancelář. Je to kampaň, ale zahrnovat to do limitu prvního kola voleb, tak to mi přijde zbytečné,“ řekl v pondělí pro Radiožurnál předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka je nesporné, že prezident má ze své pozice výhodu, ta je podle něj však zcela legitimní.

Kampaň, nebo práce?

Úřad první pochybení zákona o sdružování politických stran a hnutí registruje z dubna. Od té doby se objevila řada nejasností. Tou nejaktuálnější je podle dalšího z členů Tomáše Hudečka právě to, jak u ústavních činitelů oddělit financování kampaně od výkonu funkce.

„Budeme muset velice pečlivě vážit, kdy člověk vystupuje z titulu své funkce, a kdy vede kampaň,“ řekl pro Echo24 Hudeček. Třeba výdaje na ochranku by podle něj do kampaně započítány být neměly. Oficiální stanovisko úřad ale zatím nemá.

„Dovedu si představit analogii se zákoníkem práce a služebními cestami,“ dodal Hudeček. Podle toho by se třeba cesty hradily poměrným systémem, část by šla z peněz na kampaň a část z peněz úřadu. Jan Outlý zase zdůrazňuje, že Zeman v místech pořádá i mítinky s občany. „V době volební kampaně je setkání s občany volební kampaní,“ konstatoval Outlý.

Zeman musí na rozlišování dbát

Důležité je však připomenout, že termín voleb zatím ještě nebyl oficiálně vyhlášen, a tak vše, co nyní Miloš Zeman dělá, jako volební kampaň opravdu nakonec posouzeno být nemusí. Miloš Zeman navíc argumentuje i tím, že již v březnu, když oznamoval svou kandidaturu řekl, že žádnou kampaň nepovede. Jen měsíc na to však Strana práv občanů (SPO) společně se Zemanovou manželkou Ivanou uspořádali tiskovou konferenci, na níž oficiálně vyhlásili termín, kdy a kde bude probíhat sběr podpisů. Z povzdálí navíc vše tehdy pozorovali dosavadní hradní kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý či vedoucí hradního protokolu Vladimír Kruliš, tedy zaměstnanci Hradu.

Podle členů úřadu je zvláště od těch, kteří zastávají oficiální funkce důležité, aby důsledně dbali na rozlišování toho, co je výkon funkce, a toho, co je kampaň. „Právě proto, že tu máme poprvé situaci, že úřadující prezident vede kampaň v přímých volbách, tak by měl být citlivý ve vztahu k tomu, že je už jen z titulu své funkce zvýhodněn a neměl by zavdávat příčiny pro pozdější zpochybnění voleb,“ řekl Outlý.

Miloš Zeman však není jediný, kdo prohlašuje, že kampaň nedělá. Několikrát se tak vyjádřil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Klademe si poté otázky, proč s sebou má kameramana, tým PR a poté to dává na oficiální Facebook,“ řekl pro Echo24 Tomáš Hudeček.