Dárek pro Trumpa? Maďarsko chce „vymést“ Sorosovy neziskovky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarsko použije všechny dostupné možnosti k tomu, aby ze země „vymetlo“ neziskové organizace napojené na miliardáře George Sorose. Tyto organizace totiž podle vládní strany premiéra Viktora Orbána „slouží globálnímu kapitálu“ a „zneužívají politickou korektnost v boji proti národním vládám“. S odvoláním na místopředsedu Orbánovy strany Fidesz Szilarda Nemetha o tom informuje agentura Bloomberg.
Místopředseda Nemeth říká, že s plánem na „vymetení Sorosových neziskovek“ vládní strana záměrně přišla krátce před tím, než Donald Trump nastoupí do úřadu amerického prezidenta. „Cítím, že teď je pro to příležitost, mezinárodně,“ řekl Nemeth maďarské tiskové agentuře MTI.
Maďarští poslanci se nyní začnou zabývat zákonem, který by úřadům umožnil provést audit vedoucích představitelů neziskových organizací napojených na Sorose, píše agentura Bloomberg. Ta zároveň připomíná, že Orbánova administrativa se proti těmto organizacím opakovaně vyslovila už v minulosti.
Mezinárodní síly a migranti v Evropě
Například v červnu 2016 Orbán podle agentury MTI uvedl, že „existují určité mezinárodní síly, které pracují na tom, aby do Maďarska a dalších zemí Evropské unie dostaly co nejvíce migrantů“. Narážel přitom právě na miliardáře Sorose a jím podporované organizace.
Miliardář George Soros nyní žije ve Spojených státech, ale narodil se právě v Maďarsku. Ze svých peněz podporuje různé nevládní organizace, jejichž proklamovaným cílem je podporovat demokracii ve světě, mimo jiné v postkomunistické střední a východní Evropě.
Ostatně už za studené války Soros podporoval opozici v komunistických státech. Mimo jiné poskytl stipendia i pro některé představitele Orbánovy strany Fidész. Premiér Orbán jeho dřívější podporu protikomunistické opozice v červnu 2016 ocenil, zdůraznil však, že se to nijak nevylučuje s kritikou Sorose v souvislosti s migrační krizí.
Vrátí miliardář úder?
V tuto chvíli není jisté, jestli a jak bude 86letý miliardář nebo jím podporované organizace na maďarský plán reagovat. Na webu budapešťské pobočky Open Society Institute se k věci zatím žádné stanovisko neobjevilo. Agentura Bloomberg uvádí, že se maďarskou pobočku pokoušela kontaktovat, avšak nikdo nezvedal telefon.
Samotný Orbán stojí v čele Maďarska od roku 2010. Post premiéra poprvé zastával mezi lety 1998–2002. Za jeho vlády si Maďarsko vysloužilo kritiku od Evropské komise a administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy. Kritici Orbánovi vyčítali, že Maďarsko posouvá směrem k autoritativní formě vlády.
Kritiku mu v roce 2015 vysloužila také stavba plotu proti migrantům na hranicích se Srbskem a později i na dalších úsecích hranice. Například francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius uvedl, že stavba plotu je proti evropským hodnotám. K lepší ochraně hranic a výstavbě různých bariér včetně plotů pod náporem migrantů později nicméně přistoupily i další státy, například Rakousko, které nejprve Orbána za plot peskovalo.
Těsně před inaugurací
Maďarský plán na „vymetení Sorosových neziskovek“ se objevil 10 dní předtím, než republikán Donald Trump nastoupí do úřadu prezidenta USA. Proti miliardáři, který v USA dlouhodobě podporuje Demokratickou stranu, se totiž v předvolební kampani vyslovil i samotný Trump.
Ten v kampani obvinil Sorose z toho, že je součástí „globální mocenské struktury, která je zodpovědná za ekonomická rozhodnutí, jež okradla naši pracující třídu, zbavila naši zem jejího bohatství a dala ty peníze do kapes hrstky velkých korporací a politických entit“. Zmíněný předvolební spot tehdy vyvolal kritiku.
Trump byl ostatně i hlavním tématem tajemné schůzky, která proběhla ve Washingtonu v listopadu loňského roku krátce po zvolení republikánského kandidáta. Schůzky vlivných liberálů se tehdy kromě jiných zúčastnil právě i George Soros. Hlavními tématy schůzky podle serveru POLITICO bylo, jak se liberálové mají vyrovnat s porážkou demokratické kandidátky Hillary Clintonové a jakou strategii zvolit pro nadcházející prezidentství Donalda Trumpa.